fbpx

Dodatek solidarnościowy, czyli nawet 4200 zł po utracie pracy!

dodatek solidarnosciowy

Emocje po przyjęciu przez Sejm ustawy o Polskim Bonie Turystycznym nie zdążyły jeszcze opaść, a kolejny dodatek dla osób poszkodowanych obecnym kryzysem stoi już w blokach startowych. Wartość omawianej pomocy może sięgać nawet 4200 zł i wypłacana będzie osobom, które w wyniku szerzącej się pandemii utraciły pracę. Przestudiowałem projekt ustawy i przyjrzałem się wszystkim pojawiającym się doniesieniom, żeby zaserwować Wam garść przydatnych faktów. Jeśli znaleźliście się w nieciekawej sytuacji zawodowej lub ktoś z Waszych znajomych, przyjaciół czy członków rodziny stracił pracę, zostając bez środków – powiedzcie mu o tej formie pomocy.

Dodatek solidarnościowy – do kogo jest skierowany?

Nowy dodatek solidarnościowy to jeden z elementów zapobiegania negatywnym skutkom pandemii koronawirusa, który oprócz nieocenionych strat i wielu niepotrzebnych śmierci, wywołał także spustoszenie na rynkach, pozbawiając pracy tysiące ludzi w całym kraju. 

Świadczenie jest przeznaczone dla osób, które spełniają (łącznie) dwa podstawowe warunki: 

  • Straciły pracę po 15 marca 2020 roku – musiały więc być zatrudnione na podstawie umowy o pracę i odprowadzać z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. Utrata pracy mogła z kolei nastąpić z dwóch powodów: w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę na czas określony po 15 marca 2020 lub wtedy, gdy to pracodawca z własnej inicjatywy rozwiązał z pracownikiem umowę. Dodatek nie przysługuje pracownikowi, który sam zdecydował się odejść z pracy (co jest dość logiczne).
  • W bieżącym (2020) roku podlegali ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pracy łącznie przez minimum 60 dni. Warto zaznaczyć, że zliczane są wszystkie dni w roku, kiedy wnioskujący podlegał ubezpieczeniom, ustawa nie mówi o tym, że powinno to być 60 następujących po sobie dni. Jeśli więc mieliście już w tym roku przerwy w zatrudnieniu, powinniście policzyć sumę dni, kiedy obowiązywało Was ubezpieczenie społeczne (czyli w skrócie: łączny czas trwania wszystkich umów o pracę od początku 2020 roku do momentu wnioskowania).

Dobra wiadomość dla bezrobotnych, którzy po utracie pracy zdążyli już zarejestrować się w PUP i zacząć pobierać zasiłek: Wy też możecie otrzymać dodatek solidarnościowy. W czasie jego pobierania nie będziecie otrzymywać zasiłku (więc wyjdziecie na tym zdecydowanie lepiej). Jeśli jednak pobraliście już zasiłek za – na przykład – czerwiec, a od czerwca będzie Wam już przysługiwał dodatek, to jego kwota zostanie po prostu pomniejszona o wartość wypłaconego już zasiłku. Proste, mądre i logiczne – tak jak lubię. 🙂

Kwota dodatku i okres wypłacania

Dodatek solidarnościowy zakłada wypłacanie świadczenia na poziomie 1400 zł miesięcznie, przez okres (maksymalnie) trzech miesięcy. Program będzie funkcjonował tylko od 1 czerwca do 31 sierpnia. Jak sami widzicie, nie ma tutaj żadnego czasowego marginesu. Od Was zależy, jak szybko złożycie “podanie”. Zasada jest prosta – pierwsze świadczenie możecie otrzymać za miesiąc, w którym złożycie wniosek. Poniższe przykłady powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Przykład 1.: Czujny Tomasz, spełniający wszystkie warunki przyznania dodatku, złożył o niego wniosek 25 czerwca 2020 roku, czyli już w pierwszym miesiącu funkcjonowania programu. Pierwsze świadczenie otrzyma więc za czerwiec, a kolejne dwa za lipiec i sierpień. W ten sposób jego nieciekawa sytuacja zawodowa będzie zdecydowanie mniej drastyczna, ponieważ otrzyma łącznie 4200 zł. 

Przykład 2.: 3 lipca 2020 roku Tomasz opowiedział o dodatku solidarnościowym swojej koleżance – Kasi, która od razu złożyła wniosek. Jako pierwsze na jej konto trafi świadczenie za lipiec – ponieważ złożyła wniosek w lipcu – oraz za sierpień. Jej konto powiększy się więc o 2800 zł – taka kwota z pewnością pozwoli jej zaoszczędzić wiele zmartwień! 

Przykład 3.: Znajomy Kasi i Tomka usłyszał o nich o możliwości otrzymania dodatku dopiero 16 sierpnia. Wcześniej niestety nie wiedział nic na temat takiego świadczenia (pomimo tego, że pracę stracił już kwietniu). Składając wniosek w sierpniu, może liczyć jedynie na wypłatę jednorazowej pomocy w wysokości 1400 zł – za sierpień. 

Data złożenia wniosku to nie jedyne, na co powinniście zwrócić uwagę, jeśli pomoc chcielibyście otrzymać za każdy z trzech kolejnych miesięcy. Trzeba też pamiętać o tym, że:

  • nie otrzymacie dodatku solidarnościowego za miesiąc, w którym utraciliście zatrudnienie,
  • nie otrzymacie świadczenia również za ten miesiąc, w którym podejmiecie pracę (tym samym zyskacie prawo do ubezpieczenia społecznego).

Dla jasności znowu posłużę się przykładami:

Przykład 1.: Umowa o pracę Piotra wygasła 20 czerwca, a jego pracodawca nie zdecydował się na jej przedłużenie. Piotr natychmiast złożył wniosek o przyznanie dodatku solidarnościowego. Mimo tego, że zrobił to jeszcze w czerwcu, otrzyma tylko dwa świadczenia – za lipiec i sierpień, ponieważ w czerwcu podlegał jeszcze ubezpieczeniom społecznym i emerytalnym z tytułu umowy o pracę.

Przykład 2.: Bezrobocie Piotra nie trwało jednak długo i pracę udało mu się znaleźć już w sierpniu. Data rozpoczęcia stosunku pracy to 17 sierpnia. Piotr nie będzie więc mógł pobrać świadczenia także za sierpień, bo za ten miesiąc jego pracodawca odprowadzi należne składki na ubezpieczenie. 

Dodatek będzie wypłacany w ciągu 7 dni od momentu potwierdzenia spełnienia wszystkich warunków. Wartość pomocy nie będzie potrącona o podatki, składki czy opłaty. Otrzymując dodatek solidarnościowy, na Wasze konta spłynie równe 1400 zł.

Dodatek solidarnościowy a inne świadczenia

Co do zasady, dodatek solidarnościowy unieważnia inne świadczenia o podobnym charakterze lub pomniejsza ich wartość o wypłaconą z jego tytułu kwotę. W skrócie: osoba, której przysługuje prawo do dodatku, nie otrzyma co miesiąc kwoty większej, niż 1400 zł z tytułu przysługujących jej świadczeń, które uzyskuje z powodu swojego “bezrobocia”. Inne formy pomocy związane z pozostałymi aspektami życia obowiązują już osobne zasady i każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie. 

Warto wspomnieć, że podczas pobierania dodatku będziecie podlegać ubezpieczeniom społecznym i emerytalnym, które sfinansuje za Was ZUS. Ich wysokość będzie naliczana od wartości świadczenia, czyli od 1400 zł.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy

Dodatek solidarnościowy jest kolejną formą pomocy, o którą wnioskować można wyłącznie drogą elektroniczną. Zgodnie z zapisami ustawy nie ma możliwości ubiegania się o dodatek, wysyłając pismo pocztą lub przekazując je do urzędu osobiście. Nie ma jednak powodów do obaw. Składanie wniosku online to prosta czynność, z którą poradzi sobie każdy. Jeśli jednak Wy lub ktoś z Waszych bliskich obawiacie się wypełniania dokumentów przez internet, możecie udać się do najbliższej placówki ZUS i tam poprosić o pomoc. Urzędnicy pomogą Wam przejść przez cały proces. 

Po przejściu do platformy PUE ZUS zalogujcie się (po prawej stronie witryny) za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub przez bankowość elektroniczną (dostępne dla posiadaczy rachunków w PKO BP, Inteligo, BOŚ Banku, Banku Millennium, Citi Handlowym i ING Banku Śląskim). 

Następnie przejdźcie do zakładki Ubezpieczony, którą znajdziecie w prawym górnym rogu. Kolejnym krokiem będzie odszukanie po lewej stronie zakładki Dokumenty i wiadomości oraz wybranie (z listy, która się rozwinie) przycisku Dokumenty robocze.

W ostatnim kroku kliknijcie zielony przycisk Utwórz nowy, który znajdziecie w dolnej części ekranu. Interesującym Was drukiem jest ten oznaczony jako EDS, któremu towarzyszy opis: “Wniosek o dodatek solidarnościowy w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19”. Zaznaczcie ten wniosek i kliknijcie Utwórz dokument

Samo wypełnienie wniosku nie powinno sprawić Wam problemu. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, zadzwońcie na wskazany w kolejnym akapicie numer telefonu (22 560 16 00).
Choć program trwa do 31 sierpnia 2020 roku, to – jak przeczytamy na stronie gov.pl – wniosek złożony ostatniego dnia nie zostanie rozpatrzony przez urząd.

Dodatkowe informacje – prawa i obowiązki przy dodatku solidarnościowym

Powinniście pamiętać, że obowiązkiem osób zarejestrowanych jako bezrobotne jest poinformowanie Urzędu Pracy o przyznaniu dodatku solidarnościowego. Urzędy w teorii wymieniają się informacjami, jednak zgłoszenie leży w Waszym interesie. Dzięki temu unikniecie wielu nieprzyjemności. 

Należy też poinformować ZUS, jeśli zyskacie prawo do ubezpieczenia społecznego (w większości przypadków będzie to po prostu znalezienie pracy, choć istnieją też inne okoliczności) lub w jakikolwiek sposób utracicie przywilej przyjmowania dodatku. 

W przypadku decyzji odmownej przysługuje Wam prawo do odwołania się w sądzie. Warunki przyznawania świadczenia są jednak przedstawione wystarczająco jasno, by uniknąć nieporozumień. 

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z wypełnieniem wniosku, możecie zwrócić się o pomoc do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) lub opisać sytuację w wiadomości e-mail wysłanej pod adres: [email protected]. Rekomenduję kontakt telefoniczny, który minimalizuje ryzyko, że zostaniecie bez odpowiedzi. W przypadku tego świadczenia czas ma ogromne znaczenie.

Osoby na umowach zlecenie i “śmieciówkach”

Ustawodawca precyzyjnie określił grupę, której przysługuje prawo do dodatku solidarnościowego. Po lekturze poprzednich akapitów wiecie już, że jednym z głównych warunków jest utrata pracy. Osoby, które straciły dochód z tytułu wykonywania umów cywilnoprawnych (umowa o dzieło, umowa zlecenie) lub działalności gospodarczej powinny zainteresować się z kolei świadczeniem postojowym, które również opisałem dla Was na blogu – w tym miejscu.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów