fbpx

Dodatek aktywizacyjny, czyli jak w łatwy sposób uzyskać comiesięczne dofinansowanie z Urzędu Pracy na poziomie kilkuset złotych

Miejscowe Urzędy Pracy mają zazwyczaj bogatą ofertę świadczeń i dodatków nie tylko dla osób w trudnej sytuacji materialnej i zawodowej, ale także dla tych, którzy podjęli już kroki, by wydostać się ze swoich kłopotów. Oprócz zasiłku dla bezrobotnych (o którym pisałem tutaj), znajdziecie tam, omawiany ostatnio na blogu, bon na zasiedlenie czy dodatek aktywizacyjny. To właśnie druga z wymienionych opcji będzie bohaterem dzisiejszej publikacji. W tym celu przekażę Wam najważniejsze informacje na temat tej formy wsparcia. W artykule przeczytacie o warunkach przyznawania bonu, dostępnych kwotach i okresie udzielania świadczeń.

Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem skierowanym do osób bezrobotnych z prawem do zasiłku, które z własnej inicjatywy znalazły pracę lub inny rodzaj zatrudnienia. W tym miejscu następuje jednak podział na dwie grupy. Pierwszą z nich są bezrobotni, którzy zatrudnienie znaleźli na własną rękę. Drugą ekipę stanowią bezrobotni skierowani do pracy zarobkowej przez miejscowy Urząd Pracy, zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin i otrzymujący z tego tytułu wynagrodzenie mniejsze niż minimalna krajowa pensja. Podział ten jest istotny, ponieważ zależnie od grupy, w której się znajdziecie, znacząco różnić będzie się wysokość i powód wypłacanego dodatku.

O jaką kwotę można się ubiegać?

Zanim przejdziemy do konkretnej kwoty dodatku, musimy rozważyć jedną kwestię. Mianowicie, wysokość zasiłku dla bezrobotnych, dla osób ze stażem pracy w zakresie 5-20 lat, w 2020 roku (konkretnie do końca maja) wynosi 861,40 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 676,40 zł brutto przez pozostały okres. Zasiłek przysługujący osobom z krótszym czasem pracy jest pomniejszony o 20%. Z kolei Ci, których obecność na rynku pracy trwała dłużej, niż omawiany okres 20 lat, mogą liczyć na 20% więcej pieniędzy. Zasiłek wypłacany jest przez 6-12 miesięcy. Dokładna długość tego okresu ustalana jest przez każdy Urząd z osobna, biorąc pod uwagę lokalną sytuację na rynku.

Wartość pomocy w ramach dodatku aktywizacyjnego, w przypadku osób, które zatrudnienie znalazły samodzielnie, jest ustalona przez przepisy na maksymalnie 50% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Będąc jedną z tych osób, będziecie otrzymywali świadczenie przez połowę okresu, w którym przysługiwałby Wam zasiłek.

Przykład: Pan Janek przez 19 lat pracował jako hydraulik, ale niespodziewanie stał się bezrobotny. W czasie przymusowych wakacji skończył przyspieszony kurs programowania i dostał prace jako programista, o czym marzył od lat. Z uwagi na staż pracy i niską stopę bezrobocia w jego regionie, mógł liczyć na 861,40 zł brutto zasiłku wypłacanego przez 6 miesięcy. W ramach dodatku aktywizacyjnego będzie więc otrzymywał maksymalnie 430,70 zł brutto przez 3 miesiące. 

Jeśli do pracy zarobkowej w niepełnym wymiarze godzin skieruje Was Urząd, a wynagrodzenie, które będziecie otrzymywać nie dorówna obowiązującej minimalnej pensji (aktualnie jest to 2600 zł brutto), wówczas dodatek aktywizacyjny, który otrzymacie, będzie takiej wysokości, co brakująca różnica. Okres wypłacania dodatku będzie z kolei taki sam, jak w przypadku przysługującego Wam zasiłku i nie ulegnie skróceniu. 

Przykład: Pani Jola miała zdecydowanie mniej szczęścia od Pana Janka. Urząd złożył jej propozycję nie do odrzucenia, w związku z czym objęła stanowisko kasjerki w osiedlowym sklepie monopolowym na 3/4 etatu. Przez niepełny wymiar czasu pracy, wypłata Pani Joli będzie wynosiła 1950 zł brutto. W ramach dodatku aktywizacyjnego, Pani Jola otrzymać będzie wyrównanie do minimalnej krajowej, czyli 650 zł brutto, przez pół roku (bo na taki okres przysługiwał jej wcześniej zasiłek dla bezrobotnych).

O czym jeszcze należy pamiętać

Warto dodać, że w niektórych przypadkach, przyznanie dodatku może okazać się niemożliwe. Stanie się tak między innymi w sytuacji, gdy zostaniecie skierowani do robót publicznych lub prac interwencyjnych; gdy podejmiecie pracę u osoby, która zatrudniała Was przed przejściem na tak zwane bezrobocie, czy też w przypadku podjęcia zatrudnienia za granicą. To tylko przykładowe sytuacje, wykluczające z tego świadczenia. Dokładną listę znajdziecie na stronie Waszego Urzędu Pracy lub klikając w poniższy przycisk, który przeniesie Was na stronę Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Jak złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny, czyli działamy!

Czynności związane ze staraniem się o przyznanie dodatku muszą odbywać się w określonej kolejności. Podjęcie zatrudnienia w oparciu o Umowę o pracę lub inną formę to najważniejszy warunek, który powinien być spełniony na samym początku. Mając w dłoni umowę oraz dokument zaświadczający o wysokości zarobków (różne urzędy mogą wymagać innego typu dokumentów – warto więc zadzwonić wcześniej do placówki i zapytać), możecie złożyć wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego. 

Przez cały czas trwania pomocy będziecie zobowiązani dostarczać, najpóźniej trzeciego dnia każdego miesiąca, zaświadczenie o trwaniu stosunku pracy lub ważności zawartej umowy.

Składanie wniosku w dobie pandemii

No dobrze, ale co w przypadku, gdy za oknami szaleje koronawirus, a najpopularniejszym tagiem na Twitterze jest #ZostańWdomu? Otóż wniosek, wraz z kopią umowy i stosownym zaświadczeniem, możecie wysłać do Urzędu Pracy drogą pocztową. Zanim jednak to zrobicie, zadzwońcie do miejscowej placówki i zapytajcie o dokładny adres oraz o możliwość rozpatrzenia wniosku dostarczonego w taki sposób. Część urzędów ma własne, wewnętrzne ustalenia, do których należy się dostosować. Sprawdźcie także aktualności na stronie internetowej swojego urzędu. Być może znajdzie się tam informacja dotycząca Waszej sprawy 🙂

Drugą możliwością będzie dostarczenie wniosku drogą elektroniczną – bez wychodzenia z domu. Odszukajcie w tym celu zakładkę Usługi Elektroniczne na stronie Waszego urzędu pracy, a następnie znajdźcie wniosek dotyczący omawianego dodatku i postępujcie zgodnie z instrukcjami. E- pismo trzeba będzie opatrzyć elektronicznym podpisem lub potwierdzić jego złożenie za pomocą profilu zaufanego.

Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami?

Zapisz się na newsletter i nie przegap żadnej publikacji

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów