fbpx

Dodatek aktywizacyjny 2021, czyli jak co miesiąc uzyskać kilkaset złotych od Urzędu Pracy – prosty patent

Miejscowe Urzędy Pracy mają zazwyczaj bogatą ofertę świadczeń i dodatków nie tylko dla osób w trudnej sytuacji materialnej i zawodowej, ale także dla tych, którzy podjęli już kroki, by wydostać się ze swoich kłopotów. Oprócz zasiłku dla bezrobotnych (o którym pisałem tutaj), znajdziecie tam, omawiany ostatnio na blogu, bon na zasiedlenie czy dodatek aktywizacyjny. To właśnie ostatnia z wymienionych opcji będzie bohaterem dzisiejszej publikacji. Przekażę Wam najważniejsze informacje na temat tej formy wsparcia. W artykule przeczytacie o warunkach przyznawania bonu, dostępnych kwotach i okresie udzielania świadczeń. Do zdobycia jest kilkaset złotych miesięcznie, które otrzymacie niemal pasywnie.


Dodatek aktywizacyjny 2021 – komu przysługuje?

Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem skierowanym do osób bezrobotnych z prawem do zasiłku, które z własnej inicjatywy znalazły pracę lub inny rodzaj zatrudnienia. W tym miejscu następuje jednak podział na dwie grupy.

Pierwszą z nich są bezrobotni, którzy zatrudnienie znaleźli na własną rękę.

Drugą grupę stanowią bezrobotni skierowani do pracy zarobkowej przez miejscowy Urząd Pracy, którzy zostali zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin i otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie mniejsze niż minimalna krajowa pensja. Podział ten jest istotny, ponieważ zależnie od grupy, w której się znajdziecie, znacząco różnić będzie się wysokość i powód wypłacanego dodatku.

O jaką kwotę można się ubiegać?

Zanim przejdziemy do konkretnej kwoty dodatku, musimy rozważyć jedną kwestię. Mianowicie, wysokość zasiłku dla bezrobotnych, dla osób ze stażem pracy w zakresie 5-20 lat, w 2021 roku wynosi  1 240,80 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 974,40 zł brutto przez pozostały okres. Zasiłek przysługujący osobom z krótszym czasem pracy jest pomniejszony o 20%. Z kolei ci, których obecność na rynku pracy trwała dłużej niż omawiany okres 20 lat, mogą liczyć na 20% więcej pieniędzy. Zasiłek wypłacany jest przez 6-12 miesięcy. Dokładna długość tego okresu ustalana jest przez każdy Urząd z osobna, biorąc pod uwagę lokalną sytuację na rynku.

Wartość pomocy w ramach dodatku aktywizacyjnego, w przypadku osób, które zatrudnienie znalazły samodzielnie, jest ustalona przez przepisy na maksymalnie 50% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Będąc jedną z tych osób, będziecie otrzymywali świadczenie przez połowę okresu, w którym przysługiwałby Wam zasiłek.

Przykład: Pan Janek przez 19 lat pracował jako hydraulik, ale niespodziewanie stał się bezrobotny. W czasie przymusowych „wakacji” skończył przyspieszony kurs programowania i dostał pracę jako programista, o czym marzył od lat. Z uwagi na staż pracy i niską stopę bezrobocia w jego regionie, mógł liczyć na 1 240,80 zł brutto zasiłku wypłacanego przez 6 miesięcy. W ramach dodatku aktywizacyjnego będzie więc otrzymywał maksymalnie 620,4 zł brutto przez 3 miesiące. 

Jeśli do pracy zarobkowej w niepełnym wymiarze godzin skieruje Was Urząd, a wynagrodzenie, które będziecie otrzymywać, nie dorówna obowiązującej minimalnej pensji (aktualnie, w 2021 roku jest to 2800 zł brutto), wówczas dodatek aktywizacyjny, który otrzymacie, będzie takiej wysokości, co brakująca różnica. Okres wypłacania dodatku będzie z kolei taki sam, jak w przypadku przysługującego Wam zasiłku i nie ulegnie skróceniu. 

Przykład: Pani Jola miała zdecydowanie mniej szczęścia od Pana Janka. Urząd złożył jej propozycję nie do odrzucenia, w związku z czym objęła stanowisko kasjerki w osiedlowym sklepie monopolowym na 3/4 etatu. Przez niepełny wymiar czasu pracy wypłata Pani Joli będzie wynosiła 2000 zł brutto. W ramach dodatku aktywizacyjnego, Pani Jola otrzymywać będzie wyrównanie do minimalnej krajowej, czyli 800 zł brutto, przez pół roku (bo na taki okres przysługiwał jej wcześniej zasiłek dla bezrobotnych).

O czym jeszcze należy pamiętać

Warto dodać, że w niektórych przypadkach, przyznanie dodatku może okazać się niemożliwe. Stanie się tak między innymi w sytuacji, gdy zostaniecie skierowani do robót publicznych lub prac interwencyjnych, lub podejmiecie pracę u osoby, która zatrudniała Was przed przejściem na tak zwane bezrobocie. To tylko przykładowe sytuacje, wykluczające z tego świadczenia. Dokładną listę znajdziecie na poniższym screenie.

Dodatek aktywizacyjny – kto go nie dostanie?

Dodatek aktywizacyjny 2021 – jak złożyć wniosek?

Czynności związane ze staraniem się o przyznanie dodatku muszą odbywać się w określonej kolejności. Podjęcie zatrudnienia w oparciu o Umowę o pracę lub inną formę to najważniejszy warunek, który powinien być spełniony na samym początku. Mając w dłoni umowę oraz dokument zaświadczający o wysokości zarobków (różne urzędy mogą wymagać innego typu dokumentów – warto więc zadzwonić wcześniej do placówki i zapytać), możecie złożyć wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego. 

Przez cały czas trwania pomocy będziecie zobowiązani dostarczać, najpóźniej trzeciego dnia każdego miesiąca, zaświadczenie o trwaniu stosunku pracy lub ważności zawartej umowy.

Dodatek aktywizacyjny 2021 – wniosek online?

Istnieje możliwość dostarczenia wniosku drogą elektroniczną – bez wychodzenia z domu. Odszukajcie w tym celu zakładkę Usługi Elektroniczne na stronie Waszego urzędu pracy, a następnie znajdźcie wniosek dotyczący omawianego dodatku i postępujcie zgodnie z instrukcjami. E- pismo trzeba będzie opatrzyć elektronicznym podpisem lub potwierdzić jego złożenie za pomocą profilu zaufanego.

Jak najszybciej otrząsnąć się z bezrobocia?

Każdy, kto choć przez chwilę był bezrobotny, doskonale wie, że ten stan jest druzgoczący nie tylko dla psychiki, ale również dla oszczędności. Konieczność odbudowy poduszki bezpieczeństwa oraz innych funduszy awaryjnych od nowa wymaga czasu. Przydatne mogą być w tym… promocje bankowe! Każda z nich to zastrzyk gotówki – od 100 do nawet 500 zł i więcej. Minimum zaangażowania i maksymalny zysk zapewnią akcje, które umieściliśmy w rankingu kont osobistych czy firmowych oraz w innych rankingach na blogu.

Dodatkowo warto zaglądać do zakładki Promocje bankowe, gdzie na bieżąco pojawiają się analizy najciekawszych okazji. 🙂

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów