Czym jest usługa Cash back, dlaczego nie warto jej mylić z moneyback oraz dlaczego polecam korzystać z usługi wypłaty w kasie?

W dzisiejszym wpisie pragnę przybliżyć szczegóły usługi, która dostępna jest w Polsce od przeszło 10 lat, a mimo to po dzień dzisiejszy jest ona wykorzystywana niezmiernie rzadko. Cash back, czyli wypłata gotówki kartą w kasie sklepu pojawił się w Polsce już w 2006 roku. Jest on swoistą alternatywą wobec wypłat z bankomatów, których dostępność jest ograniczona, zaś koszty wypłat stale rosną. Co ważne, w większości banków usługa Cash backu świadczona jest bezprowizyjnie.

 

 

Cash back a moneyback

Cash back dość często mylony jest z usługą moneyback. Aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości, przypominam:

Cash back to usługa polegająca na pobraniu gotówki z kasy sklepowej podczas zakupów z wykorzystaniem karty płatniczej.

Moneyback natomiast polega na zwrocie przez bank części wydatków dokonanych za pomocą transakcji bezgotówkowych. Więcej na temat moneyback pisałem w artykule Moneyback w praktyce, czyli który bank pozwala zaoszczędzić na codziennych wydatkach. Znajdziecie w nim w większości aktualne zestawienie kont oferujących zwroty za płatności kartą.

 

Cash back w praktyce

Usługa wypłaty w kasie banku dostępna jest zarówno dla posiadaczy karty VISA, jak i MasterCard. Usługa Visa cash back pozwala na jednorazową wypłatę w wysokości do 300 zł. MasterCard nazwał swoją usługę „Płać kartą i wypłacaj” i pozwala na jednorazowe wypłaty na nieco większą kwotę, bo nawet 500 zł. Z racji, iż w ciągu dnia możecie korzystać z danej usługi wielokrotnie, wymienione limity nie są tak naprawdę dużym ograniczeniem. Jedynym limitem może być ten narzucony przez bank, dotyczący maksymalnych kwot transakcji danego typu.

Aby dokonać wypłaty z kasy, należy przed dokonaniem zakupu poinformować sprzedawcę, iż chcecie skorzystać z takowej usługi. Wówczas doliczy on daną kwotę do rachunku. Zarówno zakupy, jak i wypłata środków wykonane zostaną jedną płatnością. Cash back odróżnia się od wypłat bankomatowych faktem, iż musicie dodatkowo coś zakupić. Wystarczy jednak drobny zakup (na przykład wody mineralnej), by móc pobrać odpowiednią ilość gotówki. W zamian, korzyścią jest zaoszczędzony czas (nie musicie biegać do bankomatu, obie transakcje załatwiacie jednorazowo). Na otrzymanym wydruku, obie transakcje (płatność za zakupy oraz wypłata gotówki) będą wykazane oddzielnie.

Sklepy, w których możecie skorzystać z Cash backu oznaczone są charakterystycznym logo:

 Źródło: materiały informacyjne ze strony VISA oraz MasterCard

Cash back dostępny jest zarówno w dużych sieciach handlowo-usługowych (na przykład Żabka, Carrefour, Media Expert, Orlen), jak i w lokalnych sklepikach. Usługa szczególnie przydaje się na terenach wiejskich oraz w niewielkich ośrodkach wypoczynkowych, gdzie nie opłaca się instalować bankomatu. Osobiście korzystałem z Cash backu w samym środku Gór Świętokrzyskich. W sumie gotówka nie była mi wówczas jakoś pilnie potrzebna, ale chciałem zrobić to dla zasady 🙂

Według raportu NBP Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2016 r., na koniec czerwca 2016 roku, Cash back oferowany był w Polsce przez 103,8 tysięcy punktów handlowych i liczba ta stale rośnie. Średnia wartość pojedynczej wypłaty gotówki z kasy wynosiła 104 zł. Dziennie, w skali całego kraju przeprowadza się około 31,7 tysiąca transakcji typu Cash Back. Więcej statystyk dotyczących tej tematyki odnajdziecie w raporcie NBP.

 

Ile to kosztuje

Zarówno VISA, jak i MasterCard nie narzucają żadnej opłaty z tytułu pobierania gotówki z kasy przez klienta. Banki natomiast mają prawo pobierać prowizję według własnego uznania. Na szczęście w większości przypadków Cash back jest bezprowizyjny. Koszt usługi możecie sprawdzić w Tabeli opłat waszego banku. W tym miejscu podam tylko kilka przykładów banków, w których nie pobiera się opłat z tytułu wypłaty gotówki z kasy sklepów:

  • ING Bank Śląski,
  • mBank,
  • Bank Millennium,
  • Alior Bank.

Nie bez przyczyny wymieniłem akurat te banki. We każdym z nich, darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce dostępne są dopiero po spełnieniu odpowiednich warunków lub tylko w przypadku określonego typu konta. Dlatego Cash back jest dobrą alternatywą wobec wypłat bankomatów, które niestety stają się coraz droższe. Dość wyraźnym potwierdzeniem tych słów jest wprowadzenie opłat za wypłaty z bankomatów przez mBank, o czym było dość głośno ostatnimi czasy.

 

Co na to właściciele punktów handlowych

Jak wszyscy wiemy, wszelkie nowinki technologiczne z zakresu transakcji płatniczych wdrażane są dość mozolnie. Najlepszym tego przykładem jest BLIK, który ciągle sprawia wiele trudności detalistom, u których teoretycznie usługa ta jest dostępna. Z Cash back jest o wiele lepiej. Ci, którzy mają go w swojej ofercie, raczej bez problemu wiedzą jak mają się zachować na hasło „wypłata gotówki z kasy”. Właściciele punktów handlowo-usługowych mają również korzyści ze świadczenia usługi Cash back.

Po pierwsze, zmniejszają się ich koszty obsługi gotówkowej. Jak wiadomo, utarg z kasy należy jakoś wpłacić na konto. Niesie to za sobą dodatkowe koszty transportu gotówki, czy ryzyko jej przechowywania. Dzięki usłudze Cash bank, gotówka wypływa z kasy, co skutkuje zwiększeniem się salda konta w banku. Drugim pozytywem jest fakt zwiększenia przychodów, dzięki świadczeniu dodatkowej usługi. Z jednej strony, w celu wypłaty gotówki należy dokonać każdorazowo jakiegokolwiek zakupu. Z drugiej zaś, osoba, która chce jednocześnie zrobić zakupy, a przy okazji wypłacić gotówkę, wybierze sklep, w którym oferowane są obie możliwości. Zamiast szukać bankomatu, osoba ta zrobi zakupy w danym punkcie, co pozytywnie wpłynie na jego przychody.

Oczywiście sprzedawca może odmówić Wam wypłaty gotówki w przypadku, gdy jej stan w kasie jest bardzo niski (co wpłynęłoby negatywnie na bieżące funkcjonowanie sklepu). Jest to oczywiście kwestia techniczna, aczkolwiek trzeba ją mieć na uwadze.

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów