Couchsurfing – czyli darmowe noclegi na całym świecie i tanie podróżowanie. 5 porad!

W całej naszej historii podróżowanie po świecie nie było tak łatwe, jak w obecnych czasach. Pomijając obostrzenia sanitarne w pandemicznej rzeczywistości, przemieszczanie się pomiędzy krajami i kontynentami nie stanowi żadnej bariery. Duży na to wpływ ma również rozwój tanich linii lotniczych, które zdecydowanie obniżyły koszty transportu. W niemal każdym kraju na świecie możemy porozumieć się za pomocą języka angielskiego lub wykorzystać cyfrowe narzędzia do tłumaczenia podstawowych zwrotów. Siedząc w wygodnym fotelu, możemy zarezerwować pobyt w hotelu lub wstęp na dowolne wydarzenie nawet tysiące kilometrów dalej. W czasach nieskrępowanej wolności jedynym problemem wydają się pieniądze. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, a przy odrobinie otwartości na innych i na nowe kultury noclegi mogą być darmowe. 

Couchsurfing – co oznacza i jak powstał ten termin

Couchsurfing to amerykańska platforma, zrzeszająca dwie grupy osób: podróżników oraz osoby otwarte na przyjmowanie globtroterów w swoich domach – nieodpłatnie. Ideą serwisu powstałego w 2003 roku jest umożliwienie ludziom z całego świata poznawania nowych kultur i podróżowania przy znacznej redukcji wydatków. Gospodarze często zgadzają się pełnić rolę przewodników, oferując swoje towarzystwo, oprowadzanie po najciekawszych atrakcjach i lokalach (często przeznaczonych dla lokalsów, a nie turystów).

Couchsurfing stał się również terminem, określającym korzystanie z gościny innych osób podczas swoich podróży.

Wprowadzenie opłat w 2020 roku

Serwis Couchsurfing, jak wiele podmiotów branży turystycznej, podróżniczej i eventowej, został nieco poturbowany podczas pandemii koronawirusa. Zawieszenie możliwości swobodnego podróżowania sprawiło, że od platformy odwrócili się partnerzy i reklamodawcy, a serwis wpadł w finansowe tarapaty. Jak przeczytamy w oficjalnym komunikacie, właściciele serwisu okroili zespół, renegocjowali możliwe umowy i kontrakty oraz przeszli w 100% tryb pracy zdalnej, by zaoszczędzić na kosztach najmu powierzchni, jednak nie wystarczyło to do pokrycia bieżących zobowiązań. W związku z tym zdecydowano wprowadzeniu opłat członkowskich – zarówno dla podróżujących, jak i dla gospodarzy. Składka nie jest wysoka, aktualna opłata wynosi 2,39 USD w przypadku płatności miesięcznych bądź 14,29 USD. Jej uregulowanie umożliwia po prostu korzystanie z serwisu.

Couchsurfing – opłata

Jak korzystać z serwisu Couchsurfing?

Przygodę z couchsurfingiem warto zacząć od zarejestrowania się w serwisie i uzupełnienia swojego profilu. Platforma jest intuicyjna i z pewnością każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez trudu. Gdy konto jest gotowe, możecie już poczuć się częścią społeczności. Żeby zacząć integrować się z podróżnikami z całego świata sprawdźcie, czy w Waszym mieście organizowane są wydarzenia dla couchsurferów. To świetna okazja do integracji i poznanie tego świata od środka.

Couchsurfing – 5 porad

Couchsurfing to nie tylko sposób na ograniczenie kosztów, ale przede wszystkim świetna przygoda! Poznawanie nowych miejsc “od zaplecza”, a nie według scenariusza z przewodników dla turystów da Wam prawdziwy obraz świata. Jak przekonała się jednak część osób, znalezienie dla siebie kąta na drugim końcu globu może nie być takie proste. Te 5 zasad znacznie ułatwi Wam to zadanie!

  1. Kopiuj-wklej to nie jest dobra taktyka
    Szukając noclegu u gospodarzy, wyślecie co najmniej kilkanaście, a może i kilkadziesiąt maili z prośbą o przyjęcie. Eksperymenty przeprowadzone na platformach couchsurfingowych wskazują, że większa ilość czasu, poświęconego na napisanie indywidualnej wiadomości do gospodarzy, to większa szansa na pozytywne rozpatrzenie. W wiadomości warto nawiązać do wspólnych zainteresowań i zaproponować w zamian coś ciekawego – na przykład naukę swojego języka.


  2. Wyróżniaj się na tle innych podróżników i nie traktuj couchsurfingu jedynie jako sposobu na tani nocleg
    Gospodarze są zasypywani pytaniami o możliwość zatrzymania się w ich domu przez ludzi z całego świata (dotyczy to szczególnie popularnych miejsc). Ostatecznie to oni podejmują decyzję, kogo przyjmą pod swój dach. Warto więc zadbać o to, by profil podróżnika na platformie był w całości uzupełniony, zdjęcia aktualne a oceny pozytywne. Poświęćcie na to dłuższą chwilę, a z pewnością się to opłaci.


  3. Warto odwdzięczyć się za dach nad głową i towarzystwo
    Wśród podróżników, korzystających z opcji couchsurfingu, powstał niepisany zwyczaj przygotowywania posiłku dla całej rodziny gospodarzy. To miły gest, który pozwoli odwdzięczyć się za bezpłatny nocleg. Warto zaproponować nowym przyjaciołom danie ze swoich stron. Korzystając z gościny gospodarzy, nie zapominajmy też, że nie jesteśmy w hotelu. Nie warto komentować warunków ani narzekać na niewygody. Ideą couchsurfingu jest przede wszystkim poznawanie nowych kultur i ludzi.


  4. Zapewnij sobie bezpieczeństwo
    Zwróćcie uwagę, czy gospodarze, do których macie zamiar się wybrać, są sprawdzonymi ludźmi. Podczas podróży, szczególnie samotnych, warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania (ale bez przesadnego panikowania). Jeśli gospodarze mają profil pełen zdjęć z przyjezdnymi oraz pozytywne recenzje, nie ma powodu do obaw. Podstawą (podobnie jak w przypadku podróżujących couchsurferów) jest weryfikacja profilu.


  5. Zostań gospodarzem!
    Jeśli wciągnie Was idea couchsurfingu, możecie zacząć także świadczyć “usługi” jako gospodarz. Sami zauważycie, że można się przy tym bawić niemal tak samo, jak podczas podróży. Tym razem to na Waszych barkach spocznie zapewnienie gościom miejsca do spoczynku. Możecie też służyć za przewodników i pokazać podróżnikom miejsca, które w Waszych miastach znają tylko lokalsi. To właśnie takie lokale i atrakcje są najcenniejsze. Zostanie gospodarzem to też łagodne wprowadzenie w świat couchsurfingu i sposób na zdobycie pierwszych rekomendacji, bez których trudno o pozytywne rozpatrzenie przyszłych próśb.

Couchsurfing a inne serwisy

W ślad za amerykańskim Couchsurfing.com poszli także inni. Dziś serwis ma kilka, cieszących się nie mniejszą sławą, alternatyw. Wśród najczęściej polecanych słyszymy o:

Wbrew temu, co mówi nazwa, platforma Warm Showers oferuje nie tylko ciepły prysznic, ale także zakwaterowanie czy posiłek u gospodarzy na całym świecie. Serwis pierwotnie skupiał cyklistów, jednak z jego zasobów korzystają również piesi wędrowcy czy podróżujący autostopem. Brytyjski wydawca podręczników podróżniczych i przewodników – Rough Guides – rekomenduje serwis podróżującym samotnie kobietom. Proces szukania hosta wyglądania podobnie, jak w przypadku Couchsurfing.com.

Warmshowers to najpopularniejsza alternatywa dla Couchsurfing.com

BeWelcome to ciekawa alternatywa dla Couchsurfing.com utworzona przez wolontariuszy z całego świata. Serwis rozwinął sieć spotkań online, które miały być odpowiedzią na potrzebę integracji podczas pandemii koronawirusa.

Kolejny serwis skupiający hostów i podróżników. Choć szata graficzna witryny nie zachęca, to 300.000 użytkowników zarejestrowanych w serwisie – z ponad 200 różnych krajów świadczy o popularności platformy. Profile użytkowników są weryfikowane. Na całym świecie organizuje się spotkania społecznościowe dla osób korzystających z platformy. Dołączenie jest całkowicie bezpłatne.

Koszty podróży to nie tylko nocleg

Couchsurfing nie jest kompletną odpowiedzią na problem wysokich kosztów podróżowania – powiecie. A no nie! Niestety, podróżowanie całkowicie za darmo jest niemal niemożliwe przy zachowaniu znośnego poziomu życia. Nocleg to jednak znaczna część wszystkich kosztów. Inne wydatki można jednak również ograniczać: zamiast stołować się w restauracjach, posiłki można przygotowywać samemu. Tanie linie lotnicze zapewnią niedrogie bilety, a na fanów nowych przeżyć czeka autostop i jachtostop (autostop drogą morską – najczęściej na niewielkich jachtach rekreacyjnych w zamian za pomoc na pokładzie).

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów