fbpx

Centralna informacja o rachunkach bankowych – kiedy może się przydać, jak z niej korzystać oraz ile to wszystko kosztuje

Screen Shot 07-18-16 at 11.28 AM

Od 1 lipca 2016 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa udostępniła bardzo ciekawe narzędzie jakim jest Centralna informacja o rachunkach. Jest to niejako baza danych rachunków bankowych, dzięki której możemy otrzymać informację o posiadanych przez nas rachunkach bankowych lub rachunkach naszych bliskich, którzy odeszli. Celem powstania takowej inicjatywy było pozyskanie informacji na temat nieaktywnych rachunków, stąd też przyjęło się mówić o centralnej informacji o „rachunkach uśpionych”. Głównymi użytkownikami centrali są przede wszystkim spadkobiercy niemający świadomości, gdzie ich bliscy trzymali oszczędności oraz osoby, które podejrzewają, że ich dane osobowe zostały wykorzystane przez osoby trzecie w celu zakładania rachunków bankowych służących do wyłudzeń kredytów lub pożyczek. Narzędzie KIR-u może być również przydatne dla osób korzystających z promocji bankowych. Zdarza się, iż po zakończeniu lokaty lub akcji konta z premią, zapominamy o zamknięciu rachunku bądź też konto nie zostało zamknięte z winy banku. Dzięki CIoR będziemy mogli zweryfikować, które konto należy zamknąć.

 

 

Jak uzyskać informację

Wniosek o udzielenie informacji o rachunkach bankowych możecie złożyć w dowolnej placówce banku lub SKOK-u. Nie musicie być nawet klientem danej instytucji. Lista banków i SKOK-ów uczestniczących w programie dostępna jest pod linkiem. Żadna z instytucji nie może Wam odmówić możliwości złożenia takiego wniosku, jest to ich obligatoryjny (ustawowy) obowiązek. Jeśli wniosek składacie we własnym imieniu, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Wnioskując o informację na temat rachunków uśpionych jako spadkobierca, należy przedstawić odpowiednią dokumentację poświadczającą status prawny do spadku (prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia).

Centralna informacja przesyła zapytanie do wszystkich banków i SKOK-ów. Następnie następuje weryfikacja, czyli spłynięcie danych do Centralnej informacji. Trwa to przez okres 3 dni. Na tej podstawie ustalana jest zbiorcza informacja, czyli zestawienie zawierające:

– wskazanie podmiotów, które prowadzą lub prowadziły rachunki (w tym konta firmowe) oraz ich numery,

– informację czy rachunek jest nadal prowadzony oraz czy jest to rachunek wspólny,

– informację o umowach rachunku bankowego rozwiązanych albo wygasłych z powodu śmierci posiadacza rachunku albo braku dyspozycji dotyczących rachunku przez okres 10 lat.

Zbiorcze zestawienie możecie odebrać w tej samej placówce, w której składaliście wniosek. Ewentualnie może ona zostać do Was wysłana na podany adres korespondencyjny. Szczegółowa instrukcja postępowania dostępna jest na stronie. Pamiętajcie, iż zestawienie nie będzie zawierało sald oraz szczegółów operacji na rachunku. Tego typu informacje będziecie mogli pozyskać podczas kontaktu z konkretnym bankiem, w którym ujawniono „uśpione konto”.

 

Ile to kosztuje

Ustawodawca dopuszcza stosowanie opłat z tytułu uzyskiwania informacji o rachunkach bankowych, przy czym opłata nie może być wyższa niż koszt wygenerowania takiej informacji. Jak sami poniżej zobaczycie, banki komercyjne różnie interpretują w/w zapis. Do większości komercyjnych banków z listy uczestników programu (tych, które mają przyzwoitą sieć oddziałów) wysłałem mailowe zapytanie o koszt uzyskania informacji o rachunkach. Okazało się, iż dwa z nich – BZ WBK oraz Deutsche Bank nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu. Jest to zapewne promocja, która ma na celu przyciągnąć klientów do placówek, by przy okazji zaproponować im produkty banku. Poniżej lista, którą aktualizuję wraz z otrzymywaniem informacji od banków.

Stan na 18 – 20 lipca 2016 roku (w zależności od momentu udzielenia odpowiedzi przez bank)

Bank

Opłata

BZ WBK

0 zł

Deutsche Bank

0 zł

BIZ Bank / Smart Bank

5 zł

Eurobank

6 zł

Getin Bank

20 zł

mBank

25 zł

BOŚ Bank

25 zł

Bank BPS

25 zł

Millennium Bank

25 zł

PKO BP

25 zł

Raiffeisen Bank

30 zł

Pekao S.A.

30 zł / 35 zł

Alior Bank

40 zł

BGŻ BNP Paribas

50 zł

ING Bank Śląski

60 zł

Bank BPH

60 zł

Bank Pocztowy

100 zł

W przypadku BGŻ BNP Paribas, opłata wyniesie 0 zł, jeśli korzystacie z usług Private Bankingu.

 

Moja opinia na ten temat

Centralna informacja o rachunkach to z pewnością przydatne narzędzie. Dotychczas, w przypadku podejrzeń dotyczących niespodziewanego spadku, należało udać się z zapytaniem do każdej instytucji z osobna. Licząc wszystkie banki komercyjne, SKOK-i, a przede wszystkim banki spółdzielcze, łączna liczba placówek do odwiedzenia sięgała kilkuset sztuk. Centralna informacja jest również przydatnym orężem  w walce z wyłudzaczami danych, którzy zakładają konta osobiste na tak zwane słupy. Dzięki sprawdzeniu samego siebie w bazie rachunków, możecie uprzedzić oszusta przed zaciągnięciem zobowiązań na wasze nazwisko bądź wykorzystania takowego konta do prania brudnych pieniędzy. Wielka szkoda, że CIoR powstała tak późno. Jednakże w tym celu należało najpierw zmienić uwarunkowania prawne, czyli w tym wypadku ustawę Prawo Bankowe. Jak wiemy to wszystko musiało potrwać.

Pamiętajcie również o fakcie, iż Centralna informacja o rachunkach nie zawiera szczegółów dotyczących rachunków maklerskich, rejestrów w funduszach inwestycyjnych, polis inwestycyjnych czy innych form inwestycji. Niestety tego typu składniki majątku musicie poszukiwać na własną rękę, czyli na obowiązujących dotychczas zasadach.

Szczegóły funkcjonowania Centralnej informacji o rachunkach znajdziecie na stronie.

 

Pamiętajcie jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Premia 100 zł za założenie konta w Inteligo

100 zł za założenie konta Direct w ING Bank Śląski

Konto w Credit Agricole z premią do 350 zł

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Konto ZOŚKA PRO w Idea Banku na 3% + 100 zł premii

Karta kredytowa Simplicity z telefonem LG K8 o wartości 549 zł

Karta kredytowa SImplicity z voucherem o wartości 400 zł

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe? Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

 

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

.

Zapisz się na Newsletter 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów