Biorąc pod uwagę zmienność rynku, warto zadbać o odpowiednią dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jedną z dostępnych opcji jest inwestowanie w fundusze ETF, które stają się coraz popularniejszym produktem. Pozwalają one zmniejszyć ryzyko inwestycji i dają możliwość lokowania środków w wybranej branży.
Czym są fundusze ETF?
Jak inwestować w fundusze ETF? Należy zacząć od tego, że ich popularność w Europie wzrosła po okresie pandemii COVID-19. Trend wzrostowy zauważalny jest zwłaszcza od 2021 roku. Obecnie wartość rynku ETF na całym świecie szacowana jest na ponad 11 bilionów dolarów.
ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który śledzi określony sektor rynku, wybraną branżę, czy też aktywa – takie jak indeksy giełdowe czy surowce. Fundusze ETF można nabywać i sprzedawać na giełdzie w dokładnie taki sam sposób, jak postępuje się ze zwykłymi akcjami. W tym przypadku wszystko zależy od twórców strategii. Fundusze ETF mogą śledzić ceny wybranego surowca (np. złota czy ropy), ale też akcje kilku konkretnych spółek giełdowych.
Część osób stawia znak równości między funduszami ETF a tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, ale istnieją między nimi konkretne różnice. Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych są przedmiotem obrotu pozagiełdowego. Ich cena ustalana jest raz dziennie. Fundusze ETF są przedmiotem ciągłego obrotu na giełdzie papierów wartościowych, przez co ich cena podlega zmianom.
Zmienność funduszy ETF sprawia, że znajdują się one pod ścisłą kontrolą i regulacją. W przypadku Europy decydująca jest dyrektywa UCITS, która ujednolica przepisy dotyczące funduszy ETF na Starym Kontynencie i zapewnia wysokie standardy ochrony uczestników funduszy.
Jak inwestować w ETF?
Fundusze ETF mogą być atrakcyjne dla osób szukających możliwości inwestowania pasywnego, czyli trzymania otwartej pozycji przez dłuższy okres czasu przy równoczesnym ograniczaniu ryzyka – chociażby przez dywersyfikację. Inwestowanie aktywne oznacza z kolei częste otwieranie i zamykanie pozycji, reagowanie w ten sposób na zmieniające się warunki na rynku.
Różnica sprowadza się do tego, czy chcemy dokonać maksymalizacji stopy zwrotu w krótkim okresie czasu, czy też chcemy ograniczyć ryzyko i wykorzystamy do tego długoterminowe, fundamentalne zmiany w wycenie danego aktywa. Każdy z inwestorów musi podjąć indywidualną decyzję w tym względzie, oceniając zalety i wady danego rozwiązania.
Inwestowanie pasywne jest opcją dla osób, które cenią spokój i zadowala ich powolny, ale stabilny wzrost wartości portfela inwestycyjnego. Tego typu inwestorzy nie muszą codziennie śledzić rynków i analizować zmian kursów. Takie podejście do inwestowania będzie też właściwe w przypadku lokowania środków w perspektywicznych spółkach i branżach, które najlepszy okres mają przed sobą.
Inwestowanie aktywne jest dla osób lubiących ryzyko. Wiąże się z większą liczbą zawieranych transakcji, co z kolei przekłada się na wyższe koszty transakcyjne. Tym odróżnia się od inwestowania pasywnego, co należy mieć na względzie decydując się na taki model działania.
Zalety i wady inwestowania w ETF
Konstrukcja ETF sprawia, że lokowanie środków w funduszach ETF uznawane jest za bezpieczniejsze. Jednak ten rodzaj inwestycji również może wiązać się ze stratą.
Do zalet funduszy ETF zaliczymy niższe koszty inwestycji, bo dają one możliwość ekspozycji na dziesiątki, a nawet setki instrumentów za sprawą jednej transakcji. Zakup pojedynczych akcji wybranych spółek wiązałby się z koniecznością poniesienia sporych kosztów transakcyjnych.
Ponadto fundusze ETF dają dostęp nie tylko do akcji spółek, ale też innych instrumentów – takich jak surowce, kryptowaluty, metale szlachetne i całe indeksy giełdowe. Pozwalają tym samym na budowanie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, przez co maleje ryzyko straty, choć nigdy nie jest ono zerowe.
Jako że fundusze ETF tworzone są w oparciu o wiele elementów, chociażby akcje kilkunastu spółek, to nie będą dysponować tak dużym potencjałem zwrotu jak w przypadku papierów pojedynczej spółki. Wynika to z faktu, że wzrost wyceny jednego komponentu może być równoważony przez spadek innego. Ograniczamy w ten sposób ryzyko inwestycyjne, ale też potencjalną stopę zwrotu.
Fundusze ETF nie dają pewności zysku. Mogą bowiem zostać skonstruowane w oparciu o akcje spółek, które znajdują się w kryzysie albo też działają w przewartościowanej branży. Dlatego tak ważny jest wybór takiego funduszu ETF w skład, którego będą wchodzić atrakcyjne dla inwestora aktywa.
Podsumowując, budowanie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego jest obecnie dostępne jak nigdy wcześniej. Wszystko za sprawą funduszy ETF, które sprawiają, iż za pomocą jednego instrumentu można zyskać ekspozycję na cały rynek, konkretny sektor czy region. Niemniej, nawet fundusze ETF wiążą się z ryzykiem, dlatego podejmując jakąkolwiek inwestycję na rynku finansowym należy robić to w sposób odpowiedzialny.
Oferowane instrumenty są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Dodaj odpowiedź