fbpx

Polski Bon Turystyczny w praktyce

Pod koniec czerwca tego roku opublikowałem na blogu artykuł, który opisywał powstający właśnie Polski Bon Turystyczny. Program ten ma zwalczać skutki nadciągającego w naszą stronę kryzysu dwutorowo: zrekompensować rodzinom brak możliwości wyjazdu na zagraniczne wakacje oraz pomóc „zregenerować” się branży turystycznej. Dziś postanowiłem przyjrzeć się działaniu programu i sprawdzić, czy wszystko idzie tak, jak zaplanował to sobie rząd. Powiem Wam, jak w praktyce wygląda aktywowanie bonu i przeglądanie bazy turystycznej. Dla tych, którzy jeszcze nie odebrali swojego dodatku, ZUS przygotował nawet krótkie filmy instruktażowe! Ja zaś podpowiem Wam gdzie szukać najatrakcyjniejszych ofert pobytów z możliwością wykorzystania bonu oraz jak uzyskać dodatkową zniżkę!

Polski Bon Turystyczny w skrócie

Warto wspomnieć, że cały projekt został doprawiony solidną szczyptą skandalu i kontrowersji. Pierwsze wzmianki o projekcie mówiły o przyznaniu 1000 zł każdemu pracownikowi etatowemu o zarobkach poniżej średniej krajowej pensji. Kiedy już bezdzietni, pracujący Polacy, dokładający się w podatkach do każdego możliwego świadczenia przestali przecierać oczy ze zdumienia, z samej góry spadł na nich kubeł lodowatej wody. Okazało się, że wartość świadczenia wyniesie 500 zł i to na każde dziecko, za to dochód rodziców nie będzie miał znaczenia. Ot, historia. 

Finalnie program zakłada przyznanie 500 zł każdemu dziecku do 18 roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko niepełnosprawne (czyli 1000 zł na każde dziecko z niepełnosprawnością). Za pomocą bonu można opłacać udział w imprezach turystycznych, noclegi i obozy dla dzieci na terenie Polski. Świadczenie możecie wykorzystać do końca marca 2022 roku. 

Dokładniejszą analizę warunków programu zamieściłem we wspomnianym wcześniej artykule. Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji. 

Bon Turystyczny – co nowego?

Od momentu opublikowania poprzedniego artykułu minęły już ponad 2 miesiące. Przez ten czas na światło dzienne wyszło sporo nowości, o których zdecydowanie trzeba powiedzieć. 

Baza turystyczna nareszcie gotowa!

Na pierwszy ogień pójdzie gotowa baza podmiotów turystycznych, które akceptują PBT. Katalog został przygotowany dość starannie, a oferta stale się powiększa (w dalszej części artykułu będzie o tym, co możecie zrobić, by włączyć do niej własne usługi). Baza nie pełni funkcji platformy do rezerwacji pobytu. Dostarcza ona jedynie informacje o tym, czy firma, w której chcecie zrealizować bon, jest do tego uprawniona. Minusem jest fakt, iż w bazie znajdują się nazwy spółek lub nazwiska właścicieli danego ośrodka. Brakuje natomiast nazw konkretnych hoteli, czy ośrodków wypoczynkowych. Dlatego trzeba się nieco natrudzić, aby porównać nazwę handlową ośrodka wraz z jego danymi “rejestrowymi”. Rezerwacja i płatność nadal pozostaje po Waszej stronie. Pamiętajcie jednak, by dla pewności od razu zaznaczyć (najlepiej już przy ustalaniu terminu lub wpłacaniu zaliczki) chęć wykorzystania bonu. 

Bon na e-mail – bez wniosku

O tym, jak aktywować PBT, wiadomo było już wcześniej. Osoby, które rzadko korzystają z platformy PUE ZUS i obawiają się, że „coś popsują” mogą teraz skorzystać z krótkiego filmu instruktażowego, który na swoim kanale w serwisie YouTube zamieścił ZUS. Jeśli nie wiecie, jak założyć konto na platformie PUE ZUS, kolejny film znajdziecie tutaj.


Co ciekawe, bon można wykorzystywać wielokrotnie – nie ma konieczności wydania całej kwoty jednocześnie. W swoim profilu PUE ZUS, w zakładce Mój bon, możecie sprawdzić saldo świadczenia. 

Dedykowana infolinia i adres e-mail

Wydaje się, że Bon Turystyczny jest prawdopodobnie najprostszym do zrozumienia mechanizmem spośród wszystkich programów socjalnych. Mimo tego nie brakuje kwestii spornych i znaków zapytania. Żeby wszelkie nieścisłości można było wyjaśniać od razu, powstała specjalna infolinia ZUS, działająca pod numerem 22 11 22 111 i to przez całą dobę.

Oprócz tego skorzystać możecie również ze specjalnego adresu e-mail i wysłać zapytanie na: [email protected].

Jak płacić bonem 

Opłacanie imprez turystycznych lub pobytów w hotelach z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego przypomina nieco płacenie za pomocą BLIK-a. Przed dokonaniem zapłaty należy poinformować pracownika ośrodka lub inną osobę przyjmującą płatność o kwocie, jaką chcecie zrealizować za pomocą bonu, a następnie podać indywidualny kod środka płatniczego, który otrzymaliście od ZUS-u. 

Po chwili otrzymacie wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność. Jeśli zdarzy się, że saldo bonu będzie niższe, niż wymagana kwota, pozostałą część możecie dopłacić w inny sposób, na przykład kartą lub gotówką. 

Bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2022 roku. To ostateczny termin wykonania płatności. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by opłacić z góry pobyt lub wydarzenie, które odbędzie się za kilka miesięcy. 

Rezerwacja i płatność online a bon

Pamiętajcie, że bon nie zadziała, jeśli rezerwację lub pobyt opłacicie za pomocą portali turystycznych, funkcjonujących w internecie. Nawet jeśli wybrany przez Was hotel będzie uprawniony do przyjmowania środków z bonu, serwisy typu booking.com w większości nie mogą tego robić. W przypadku rezerwacji online w takich miejscach to właśnie serwis przyjmuje płatność, z której rozlicza się następnie z hotelem we własnym zakresie. 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zrobienie rezerwacji online i opłacenie pobytu już w obiekcie. Taką możliwość daje między innymi serwis Travelist.pl. Portal ten grupuje najlepsze wycieczki organizowane dla całej rodziny. Travelist.pl zapewnia bardzo wygodną wyszukiwarkę, o wiele lepszą od tej rządowej. Po rejestracji w serwisie mailem lub Facebookiem, otrzymacie dostęp do kilkuset ofert oznaczonych jako opcja „Chcę wykorzystać BON Turystyczny +500 zł”. Jeśli zdecydujecie się wybrać konkretny pobyt, kod bonu turystycznego podacie już na etapie rezerwacji. Oprócz „bazowo” świetnych ofert Travelist otrzymacie dodatkowo 10% zniżki na kolejną rezerwację za pośrednictwem portalu.

Travelist zapewnia lepszą wyszukiwarkę niż „baza rządowa”

Jesteś przedsiębiorcą turystycznym? Dodaj się do bazy!

Baza podmiotów uprawnionych do przyjmowania płatności bonem stale się powiększa. Jeśli prowadzicie biznes związany ze świadczeniem usług hotelowych lub organizacją imprez turystycznych, możecie zarejestrować swoją firmę i trafić do bazy. 

Właściciele firm, chcący dołączyć do programu, będą zobowiązani złożyć oświadczenie i wypełnić krótki formularz na platformie PUE ZUS. 
Cały proces został jasno opisany w tym miejscu.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


6

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

2.7

tysięcy członków
grupy

1.9

tysięcy
artykułów