fbpx

Polski Bon Turystyczny w praktyce, czyli jak sprawnie odebrać 500 zł premii od rządu

Jakiś czas temu na blogu analizowałem założenia związane z Polskim Bonem Turystycznym. Pierwotny artkuł znajdziecie tutaj. Dziś natomiast odpowiem na kilka praktycznych pytań, które wiążą się z tym popularnym świadczeniem socjalnym. Polski Bon Turystyczny w praktyce, czyli jak radzi sobie rządowy program ponad rok po jego ogłoszeniu? Czy zaszły jakieś zmiany w składaniu wniosków? Ile można otrzymać i jakie rodziny kwalifikują się do otrzymania pomocy? Czym jest Baza turystyczna i jak wyszukać miejsca oraz wydarzenia, za które zapłacicie Polskim Bonem Turystycznym?

Polski Bon Turystyczny w skrócie

Pomysł zorganizowania pomocy dla rodzin z dziećmi i krajowej turystyki powstał już na początku pandemii COVID-19 w 2020 roku. Projekt ma podratować branżę, która w ogromnym stopniu ucierpiała przez obowiązujące zakazy i obostrzenia, a także wspomóc rodziców w zapewnieniu dzieciom letnich (i nie tylko) zajęć i wypoczynku.  

Finalnie program zakłada przyznanie 500 zł każdemu dziecku do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko niepełnosprawne (czyli 1000 zł na każde dziecko z niepełnosprawnością). Za pomocą bonu można opłacać udział w imprezach turystycznych, noclegi i obozy dla dzieci na terenie Polski. Świadczenie możecie wykorzystać do końca marca 2022 roku. Dochód rodziców nie ma wpływu na przyznanie bonu.

Dokładniejszą analizę warunków programu zamieściłem we wcześniejszym artykule. Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji. 

Baza turystyczna – jak z niej korzystać?

Na pierwszy ogień pójdzie gotowa baza podmiotów turystycznych, które akceptują PBT. Katalog został przygotowany dość starannie, a oferta stale się powiększa (w dalszej części artykułu będzie o tym, co możecie zrobić, by włączyć do niej własne usługi). Baza nie pełni funkcji platformy do rezerwacji pobytu. Dostarcza ona jedynie informacje o tym, czy firma, w której chcecie zrealizować bon, jest do tego uprawniona.

Minusem jest fakt, iż w bazie znajdują się nazwy spółek lub nazwiska właścicieli danego ośrodka. Brakuje natomiast nazw konkretnych hoteli, czy ośrodków wypoczynkowych. Dlatego trzeba się nieco natrudzić, aby porównać nazwę handlową ośrodka wraz z jego danymi “rejestrowymi”. Rezerwacja i płatność nadal pozostaje po Waszej stronie. Pamiętajcie jednak, by dla pewności od razu zaznaczyć (najlepiej już przy ustalaniu terminu lub wpłacaniu zaliczki) chęć wykorzystania bonu. 

Bon na e-mail – bez wniosku

O tym, jak aktywować PBT, wiadomo było już wcześniej. Osoby, które rzadko korzystają z platformy PUE ZUS i obawiają się, że „coś popsują” mogą teraz skorzystać z krótkiego filmu instruktażowego, który na swoim kanale w serwisie YouTube zamieścił ZUS. Jeśli nie wiecie, jak założyć konto na platformie PUE ZUS, kolejny film znajdziecie tutaj.

Polski Bon Turystyczny w praktyce

Co ciekawe, bon można wykorzystywać wielokrotnie – nie ma konieczności wydania całej kwoty jednocześnie. W swoim profilu PUE ZUS, w zakładce Mój bon, możecie sprawdzić saldo świadczenia. 

Dedykowana infolinia i adres e-mail

Wydaje się, że Bon Turystyczny jest prawdopodobnie najprostszym do zrozumienia mechanizmem spośród wszystkich programów socjalnych. Mimo tego nie brakuje kwestii spornych i znaków zapytania. Żeby wszelkie nieścisłości można było wyjaśniać od razu, powstała specjalna infolinia ZUS, działająca pod numerem 22 11 22 111 i to przez całą dobę.

Oprócz tego skorzystać możecie również ze specjalnego adresu e-mail i wysłać zapytanie na: [email protected].

Bon Turystyczny – jak nim płacić? 

Opłacanie imprez turystycznych lub pobytów w hotelach z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego przypomina nieco płacenie za pomocą BLIK-a. Przed dokonaniem zapłaty należy poinformować pracownika ośrodka lub inną osobę przyjmującą płatność o kwocie, jaką chcecie zrealizować za pomocą bonu, a następnie podać indywidualny kod środka płatniczego, który otrzymaliście od ZUS-u, po kliknięciu Aktywuj bon na platformie PUE ZUS. 

Po chwili otrzymacie wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność. Jeśli zdarzy się, że saldo bonu będzie niższe, niż wymagana kwota, pozostałą część możecie dopłacić w inny sposób, na przykład kartą lub gotówką. 

Bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2022 roku. To ostateczny termin wykonania płatności. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by opłacić z góry pobyt lub wydarzenie, które odbędzie się za kilka miesięcy (już po wskazanym terminie). 

Rezerwacja i płatność online a bon turystyczny

Pamiętajcie, że bon nie zadziała, jeśli rezerwację lub pobyt opłacicie za pomocą portali turystycznych, funkcjonujących w internecie. Nawet jeśli wybrany przez Was hotel będzie uprawniony do przyjmowania środków z bonu, serwisy typu booking.com w większości nie mogą tego robić. W przypadku rezerwacji online w takich miejscach to właśnie serwis przyjmuje płatność, z której rozlicza się następnie z hotelem we własnym zakresie. 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zrobienie rezerwacji online i opłacenie pobytu już w obiekcie. Taką możliwość daje między innymi serwis Travelist.pl. Portal ten grupuje najlepsze wycieczki organizowane dla całej rodziny. Travelist.pl zapewnia bardzo wygodną wyszukiwarkę, o wiele lepszą od tej rządowej. Po rejestracji w serwisie mailem lub Facebookiem, otrzymacie dostęp do kilkuset ofert oznaczonych jako opcja „Chcę wykorzystać BON Turystyczny +500 zł”, czy też „Wyjazd z BONEM +500”. Jeśli zdecydujecie się wybrać konkretny pobyt, kod bonu turystycznego podacie już na etapie rezerwacji. Oprócz „bazowo” świetnych ofert Travelist otrzymacie dodatkowo 10% zniżki na kolejną rezerwację za pośrednictwem portalu.

bon turystyczny w praktyce
Travelist zapewnia lepszą wyszukiwarkę niż „baza rządowa”

Jesteś przedsiębiorcą turystycznym? Dodaj się do bazy!

Baza podmiotów uprawnionych do przyjmowania płatności bonem stale się powiększa. Jeśli prowadzicie biznes związany ze świadczeniem usług hotelowych lub organizacją imprez turystycznych, możecie zarejestrować swoją firmę i trafić do bazy. 

Właściciele firm, chcący dołączyć do programu, będą zobowiązani złożyć oświadczenie i wypełnić krótki formularz na platformie PUE ZUS. 
Cały proces został jasno opisany w tym miejscu.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów