Bon na zasiedlenie 2023 – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania – ponad 12.000 zł do zdobycia

Bon na zasiedlenie (2023) to forma pomocy młodym bezrobotnym, polegająca na przyznaniu jednorazowego świadczenia. Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel, a głównym warunkiem ich otrzymania jest wyprowadzka z domu rodzinnego do innej miejscowości. Artykuł opisujący ten program jest jednym z najchętniej czytanych wpisów na blogu, w związku z czym każdego dnia pojawiają się nowe pytania. Odpowiedź na część z nich jest niemożliwa, z uwagi na indywidualny charakter Waszych sytuacji. Na inne z kolei dość łatwo jest znaleźć odpowiedź na bazie wiedzy jaką posiadamy. W związku z tym postanowiliśmy zebrać wszelkie wasze wątpliwości, dlatego w tym artykule znajdziecie najczęściej zadawane pytania dotyczące bonu wraz z krótkimi odpowiedziami na nie. Artykuł przyjął znaną i lubianą formę FAQ, zwaną też Q&A, czyli po prostu zestaw pytań i odpowiedzi.

Bon na zasiedlenie 2023 w skrócie

Zanim jednak przejdziemy do właściwej części FAQ, ustalmy najważniejsze kwestie.

Bon na zasiedlenie jest formą pomocy oraz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych do 30. roku życia. Bon zasiedleniowy pozwala pokryć najpotrzebniejsze wydatki i zaspokoić najważniejsze potrzeby związane z przeprowadzką do innej miejscowości oraz podjęciem nowej pracy lub działalności gospodarczej. Ze środków wydanych w ramach bonu nie będziecie musieli się szczegółowo rozliczać z Urzędem Pracy.

O pomoc mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia oraz zamierzają podjąć pracę lub zarejestrować działalność gospodarczą, zapewniającą im miesięczne wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnej pensji brutto w miejscu oddalonym o minimum 80 km od aktualnego miejsca zamieszkania (alternatywnie: dojazd do tego miejsca oraz powrót do domu musi zajmować w ciągu dnia nie mniej, niż 3 godziny).

Osoba, która otrzymała bon na zasiedlenie musi pozostawać w zatrudnieniu (w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło) lub prowadzić swoją działalność gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy, w ciągu 8 miesięcy od momentu przyznania pomocy.

Uczestnik programu, w trakcie trwania umowy musi podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Więcej szczegółów przeczytacie w dedykowanym artykule oraz na oficjalnej stronie rządowej.

Bon na zasiedlenie 2023 – najczęściej zadawane pytania

Przejdźmy do właściwej części, czyli FAQ. O co pytacie najczęściej i które kwestie pozostawiają wątpliwości?

  1. Czy Powiatowy urząd pracy znajdzie dla mnie zatrudnienie, a potem wypłaci mi pieniądze w ramach bonu na zasiedlenie?
  2. W jakim urzędzie należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy?
  3. Czy do otrzymania bonu konieczne jest podpisanie umowy o pracę?
  4. Czy do spełnienia warunków konieczne jest zatrudnienie na cały etat, czy może to być jego część?
  5. Czy konieczne jest zarejestrowanie się jako bezrobotny?
  6. W jakiej formie wypłacany jest bon? Czy konieczne jest posiadanie konta bankowego?
  7. Kończę studia – kiedy będę mógł zarejestrować się jako osoba bezrobotna?
  8. Czy wraz z bonem mogę wnioskować o inne formy pomocy i aktywizacji bezrobotnych?
  9. Czy wydatki trzeba dokumentować?
  10. Czy można zawnioskować i otrzymać bon już po podjęciu zatrudnienia?
  11. Czy zakładając działalność gospodarczą konieczne dla uzyskania bonu będzie wskazanie stałego miejsca wykonywania działalności?
  12. Jak długo po otrzymaniu bonu nie mogę zmienić pracodawcy?  
  13. Co się stanie, gdy nie spełnię któregoś z warunków umowy z urzędem?
  14. Czy zakładając działalność gospodarczą, mogę skorzystać z Ulgi na start?
  15. Otrzymałam pieniądze i udokumentowałam zatrudnienie, przesyłając do Urzędu Pracy właściwy dokument – czy powinnam wykonać jeszcze jakieś kroki?
  16. Czy mogę zwolnić się z zakładu pracy, zawnioskować o bon, a potem wrócić do tego samego pracodawcy?
  17. Czy po zwolnieniu się z zakładu pracy mogę zarejestrować własną firmę i świadczyć usługi dla byłego pracodawcy w ramach umowy B2B?
  18. Czy konieczne jest zameldowanie się w nowej miejscowości?

Wyzwania zawodowe w nowym miejscu? Skorzystaj z bonu na zasiedlenie 2023!

Czy Powiatowy urząd pracy znajdzie dla mnie zatrudnienie, a potem wypłaci mi pieniądze w ramach bonu na zasiedlenie?

Nie, bon na zasiedlenie to tylko pomoc finansowa dla osób, które deklarują podjęcie zatrudnienia. Jego znalezienie leży już w rękach beneficjenta.

W jakim urzędzie należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy?

W powiatowym urzędzie pracy właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania.


Czy do otrzymania bonu konieczne jest podpisanie umowy o pracę?

Co do zasady może to być dowolna forma: umowa o pracę, dzieło, zlecenie lub własna działalność gospodarcza. Część urzędów podaje jednak informacje o honorowaniu wyłącznie umowy o pracę. W takim przypadku proponuję zadzwonić i dopytać właściwe osoby.


Czy do spełnienia warunków konieczne jest zatrudnienie na cały etat, czy może to być jego część?

Jeśli spełniasz inne warunki i podejmiesz umowę o pracę lub zlecenie w części wymiaru, ale będziesz otrzymywać dochód na odpowiednim poziomie (co najmniej minimalnej pensji) i opłacać składki na ubezpieczenie społeczne to będzie to całkowicie dopuszczalne.


Czy konieczne jest zarejestrowanie się jako bezrobotny?

Tak, bon na zasiedlenie to forma pomocy osobom bezrobotnym.

W jakiej formie wypłacany jest bon? Czy konieczne jest posiadanie konta bankowego?
Środki w ramach bonu otrzymacie na wskazane we wniosku konto bankowe (często dzieje się to jeszcze tego samego dnia po podpisaniu umowy). Jeśli to dopiero początek Waszej drogi w dorosłym życiu, po przeprowadzce przyda się Wam dobry rachunek bankowy. Ranking tych najlepszych znajdziecie tutaj.

…a jeśli zamierzacie skorzystać z bonu, otwierając własną działalność (brawo Wy!), przyda się Wam zestawienie najlepszych kont firmowych.

Kończę studia – kiedy będę mógł zarejestrować się jako osoba bezrobotna?

Student może zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotny od razu po uzyskaniu absolutorium, ale przed wyznaczeniem terminu obrony. Gdy termin został już wyznaczony, do urzędu można udać się po obronie końcowej.

Czy wraz z bonem mogę wnioskować o inne formy pomocy i aktywizacji bezrobotnych?

Oczywiście, choć tego typu dodatki przyznawane są nie “automatycznie”, a po rozpatrzeniu wniosku. Co za tym idzie – urzędnik może mieć wątpliwości, czy jedna osoba potrzebuje kilku form wsparcia i uzna, że lepiej jest przeznaczyć pieniądze na rozwój kogoś innego.

Czy wydatki trzeba dokumentować?

Nie, otrzymana kwota pozostaje do pełnej dyspozycji beneficjenta. Można przeznaczyć ją na dowolny cel – na przykład pokrycie kosztów związanych z transportem, wynajmem mieszkania czy kupnem samochodu na dojazdy do pracy. Z wydatków nigdy nie będzie trzeba się “tłumaczyć”.

Czy można zawnioskować i otrzymać bon już po podjęciu zatrudnienia?

Nie, bon może otrzymać wyłącznie osoba bezrobotna. 

Czy zakładając działalność gospodarczą konieczne dla uzyskania bonu będzie wskazanie stałego miejsca wykonywania działalności?

Nie, obecnie rejestrując działalność nie trzeba wskazywać stałego miejsca jej wykonywania. Adresem do rozliczeń z urzędem został więc adres zamieszkania.

Jak długo po otrzymaniu bonu nie mogę zmienić pracodawcy?  

Miejsca pracy można zmieniać swobodnie przez 8 miesięcy po otrzymaniu bonu. Ważne jest, by w tym okresie, minimum przez 6 miesięcy pozostawać w zatrudnieniu lub prowadzić własną działalność.



Co się stanie, gdy nie spełnię któregoś z warunków umowy z urzędem?

W takiej sytuacji, zależnie od niedopełnionego obowiązku, konieczne będzie oddanie całości lub proporcjonalnej części otrzymanej kwoty.

Czy zakładając działalność gospodarczą, mogę skorzystać z Ulgi na start?

Niestety nie. Ulga na start to zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne, których opłacanie jest konieczne do otrzymania bonu. Możesz natomiast skorzystać ze składek ZUS na preferencyjnych warunkach.

Otrzymałam pieniądze i udokumentowałam zatrudnienie, przesyłając do Urzędu Pracy właściwy dokument – czy powinnam wykonać jeszcze jakieś kroki?

Po przepracowaniu minimum 6 miesięcy (niekoniecznie u tego samego pracodawcy) należy przesłać do urzędu zestaw umówionych wcześniej dokumentów, poświadczających pozostawanie w zatrudnieniu lub prowadzenie działalności gospodarczej. Dokładną instrukcję i wykaz potrzebnych papierów otrzymuje się przy podpisywaniu umowy w urzędzie. W każdej chwili można również zadzwonić do opiekuna z urzędu, który zajmował się naszą sprawą.

Czy mogę zwolnić się z zakładu pracy, zawnioskować o bon, a potem wrócić do tego samego pracodawcy?

Nie, takie działanie jest niemożliwe. To zabezpieczenie urzędu przed nieuczciwymi petentami. 

Czy po zwolnieniu się z zakładu pracy mogę zarejestrować własną firmę i świadczyć usługi dla byłego pracodawcy w ramach umowy B2B?

Nie, taki zabieg jest wykluczony. Do współpracy z nowym pracodawcą można powrócić dopiero po zakończeniu “okresu rozliczeniowego”, czyli po przepracowaniu (lub prowadzeniu DG) minimum 6 miesięcy. Wtedy ustają wszelkie umowy z Urzędem Pracy, a przedsiębiorca może robić, co tylko mu się podoba.

Czy konieczne jest zameldowanie się w nowej miejscowości?

Konieczne, ale nie z tytułu otrzymania bonu. Obowiązek meldunkowy dotyczy nas wszystkich, niezależnie od tego, czy otrzymujemy pieniądze z urzędu 🙂

Dla bonu nie ma to jednak znaczenia. Najważniejsze jest, by nowe miejsce pracy znajdowało się w odpowiedniej odległości od dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Przeprowadzasz się? Zawnioskuj o bon na zasiedlenie 2023!

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów