Dzisiejszym artykułem powracamy do cyklu porad związanych z tematyką społeczną. W cieniu tarczy antykryzysowej, „na rynku” dostępna jest inna bardzo ciekawa forma wsparcia dla osób do 30. roku życia. Bon na zasiedlenie, bo o nim mowa pozwala uzyskać niemal 10.000 zł na start dla młodej osoby, która postanowiła zmienić swoje miejsce zamieszkania, w obliczu poszukiwań nowego miejsca pracy lub założenia własnego biznesu. Kto wie, być może sytuacja związana z koronawirusem, wymusi na wielu z Was potrzebę reorganizacji własnego życia i odbudowania sytuacji życiowej w nowym miejscu. W artykule przedstawiam, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać solidny bonus na start – tym razem nie od banku, a z budżetu państwa. Jak samo zobaczycie, nie jest to takie trudne. Ba, wiele osób mogło skorzystać z takiej pomocy, ale z braku powszechnej wiedzy, przegapiło swoją okazję. A może jednak nie jest jeszcze za późno? 🙂
Czym jest bon na zasiedlenie i do kogo jest skierowany?
Bon na zasiedlenie jest formą pomocy oraz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych do 30. roku życia. Zasady przyznawania tego świadczenia są proste, zaś warunki, które należy spełnić, nie należą do zbyt wyśrubowanych.
Bon zasiedleniowy pozwala pokryć najpotrzebniejsze wydatki i zaspokoić najważniejsze potrzeby związane z przeprowadzką do innej miejscowości oraz podjęciem nowej pracy lub działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do licznych projektów dofinansowań na otwarcie firmy, ze środków wydanych w ramach bonu nie będziecie musieli się szczegółowo rozliczać z Urzędem Pracy.
Podczas składania wniosku należy jednak zadeklarować (w przybliżeniu) jaka kwota będzie Wam potrzebna i jakie miesięczne wydatki będą Was czekać. W tym miejscu warto wskazać miesięczny czynsz za wynajem mieszkania (orientacyjnie) oraz koszt dojazdów do pracy (np. cenę biletu okresowego komunikacji miejskiej).
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać bon na zasiedlenie?
O pomoc mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia oraz zamierzają podjąć pracę lub zarejestrować działalność gospodarczą, zapewniającą im miesięczne wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnej pensji brutto.
Warunek ten jest jasny dla osób planujących związać się umową o pracę, zleceniem lub o dzieło. Przyszli przedsiębiorcy będą musieli osiągać miesięczny przychód w wysokości minimum 2600 zł (suma kwot netto ze wszystkich faktur wystawionych w ciągu całego miesiąca, bez względu na występujące koszty i podatki).
Uczestnik programu, w trakcie trwania umowy musi podlegać ubezpieczeniom społecznym. Wykluczone jest więc korzystanie z tak zwanej Ulgi na start przez 6 miesięcy, natomiast opłacanie preferencyjnych składek ZUS przez 24 miesiące jest jak najbardziej dopuszczalne.
Jak to wygląda w praktyce?
Bon na zasiedlenie, jak sama nazwa wskazuje, jest skierowany do osób zamierzających opuścić rodzinne miasto, dlatego kolejnym warunkiem jest lokalizacja przyszłej pracy lub działalności w miejscu oddalonym o minimum 80 km od aktualnego miejsca zamieszkania (alternatywnie: dojazd do tego miejsca oraz powrót do domu musi zajmować w ciągu dnia nie mniej, niż 3 godziny).
Osoba, która otrzymała bon na zasiedlenie musi pozostawać w zatrudnieniu (w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło) lub prowadzić swoją działalność gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy, w ciągu 8 miesięcy od momentu przyznania pomocy.
Fakt otrzymania pomocy nie wyklucza możliwości zmiany pracodawcy. Dla Urzędu Pracy liczy się łączny czas pozostawania w zatrudnieniu lub prowadzenia działalności gospodarczej, bez względu „u kogo się robi” 😉

Kwota bonu na zasiedlenie oraz proces ubiegania się o pomoc
Kwota bonu na zasiedlenie jest indywidualnie określona dla każdego uczestnika programu, jednak jej wysokość nie może przekraczać 200% przeciętnego wynagrodzenia. Urząd Pracy może oczywiście zakwestionować wysokość kwoty, o jaką zawnioskujecie. Wysokość bonu zostanie wtedy obniżona do akceptowalnego poziomu.
Aby ubiegać się o przyznanie świadczenia, musicie być zarejestrowani w Urzędzie Pracy i posiadać status osoby bezrobotnej. Wniosek o bon możecie złożyć od razu po udanej rejestracji. W tym celu, powinniście udać się do osoby odpowiedzialnej za aktywizację zawodową i zgłosić chęć uczestnictwa w programie. Otrzymacie prosty wniosek, w którym pokrótce opiszecie swoje plany na przyszłość, kierunek migracji i rodzaj działalności lub pracy, której zamierzacie się podjąć. Będziecie musieli także wskazać osobę, która zostanie Waszym poręczycielem. Na jej barkach spocznie obowiązek spłaty świadczeń, jeśli nie spełnicie wszystkich warunków umowy, a sami będziecie niewypłacalni.
Co zrobić po pozytywnym rozpatrzeniu podania?
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez starostę należy udać się na umówione spotkanie ze swoim poręczycielem oraz jego współmałżonkiem (jeśli występuje wspólność majątkowa, jak w większości małżeństw w Polsce), który również, pośrednio, ponosi odpowiedzialność za przyznane Wam środki. Poręczyciel zobowiązany będzie do podpisania weksla zabezpieczającego.
Następnie, w okresie do 30 dni (od momentu otrzymania pieniędzy) będziecie musieli przedstawić w Urzędzie Pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia lub rejestrację działalności gospodarczej.
Natomiast po ośmiu miesiącach od otrzymania bonu będziecie zobowiązani do udokumentowania swojego zatrudnienia lub prowadzenia firmy przez co najmniej sześć miesięcy.
A co w przypadku, gdy nie uda mi się spełnić warunków?
W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków będziecie niestety zmuszeni zwrócić całą kwotę przyznanej pomocy lub jej część. Szczegółowe warunki kar i zwrotów mogą różnić się w poszczególnych urzędach, dlatego tak istotne jest uważne czytanie umów przed ich podpisaniem. Polecam także bezpośredni kontakt z miejscowym Urzędem Pracy. W ten sposób uzyskacie najbardziej aktualne i rzetelne informacje.
Po szczegóły odsyłam Was na stronę internetową Urzędu Pracy, do którego przynależycie. Tam również znajdziecie druki wniosków, jakie trzeba złożyć, aby uzyskać dofinansowanie.
Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód.
–
Chcesz być na bieżąco dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter
.
czy do otrzymania świadczenia konieczne jest uprzednie zarejestrowanie się jako bezrobotny ?
Tak, chociaż na kilka dni.
Czyli jeśli chce się przeprowadzić np do innego województwa to najpierw rejestruję się w moim „rodzinnym” UP jako bezrobotna i tam składam wniosek o bon na zasiedlenie? Rozumiem, ze zameldowana nadal pozostaje we wcześniejszym miejscu zamieszkania?
Tak, rejestrujesz się u siebie i tam składasz wniosek. W dzisiejszych czasach zameldowanie nie ma aż takiego znaczenia. Liczy się faktyczne miejsce zamieszkania.
1. Czy jeśli po przeprowadzce byłam pewien okres na umowie zleceniu, po zakończeniu zarejetruję się jako bezrobotna mam prawo jeszcze ubiegać się o bon ?
2. Czy miejsce pracy musi być oddalone o min.80 km od mojego tymczasowego mieszkania, czy też miejsca zameldowania ?
1. Jak najbardziej, choć w tym roku może być już trudno o dostępne środki. Umowa zlecenie w nowym miejscu nie przekreśla jednak szansy na otrzymanie bonu. Ba, nawet umowa o pracę nie wpływa na to negatywnie.
2. Jeśli przebywamy gdzieś dłużej niż 3 miesiące, naszym obowiązkiem jest zaktualizowanie meldunku. Można więc uznać, że chodzi o odległość od miejsca zameldowania. Mimo wszystko warto zapytać, jak widzi to konkretny urząd. Często niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej.
Nie wiem jak w innych miastach, ale u mnie nie ma funduszy na bon zasiedleniowy. Wszystkie pieniądze z funduszy zostały przekazane na tarcze antykryzysową
czy można to połączyć z dotacją z urzędu pracy na rozpoczęcie dzialalnosci gospodarczej?
Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie. Inna sprawa, że będzie to bardzo trudne. Organ przyznający te świadczenia raczej „na to nie pójdzie”. 🙂
Warto jednak przejść się do urzędu lub zadzwonić na infolinię i zapytać, czy nadal trwają jeszcze nabory na dofinansowania do DG. Próbować nigdy nie zaszkodzi.
Aktualnie nabór wniosków dotyczących bonu na zasiedlenie został wstrzymany przez COVID -19.
Dzięki, miejmy nadzieję, że sytaucja się unormuje w najbliższym czasie 🙂
Dowiedziałem się że pula bonów w moim urzędzie pracyn na ten rok się wyczerpała, czy można próbować w innych urzędach pracy np w mieście do którego chce się przenieść ? Kiedy są przyznawane pule na bony jeśli od początku nowego roku spróbował bym od początku
Próbować możesz tylko w swoim urzędzie pracy (właściwym dla miejsca zamieszkania). W innych urzędach też prawdopodobnie nie ma już pieniędzy. Pula rozchodzi się zazwyczaj bardzo szybko, a nowy budżet ustalany jest na początku roku, ale nie ma sztywnej daty. Na Twoim miejscu spróbowałbym się zwyczajnie dogadać z urzędnikiem/urzędniczką i poprosić o informacje, gdyby czegoś się dowiedzieli. Możesz też, od początku przyszłego roku, dzwonić raz w tygodniu i pytać.
Dzień dobry, mam pytanie czy gmina może nałożyć dodatkowe wymogi do bonu? u mnie np. w grę wchodzi tylko i wyłącznie umowa o pracę, jednak żadnymi aktami prawnymi nie zostało mi to poparte.
Prawdopodobnie urzędnik lub urzędniczka nie spotkali się jeszcze z sytuacją, by ktoś starał się o bon przy zakładaniu DG. W moim przypadku było podobnie. Jeśli urzędnicy nie potrafią poprzeć swoich racji podstawą prawną, Ty udowodnij swoje:
https://psz.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/bon-na-zasiedlenie
Na końcu wpisu znajduje się link do właściwej ustawy. 🙂
Czy jeżeli złoże wniosek, nie będę otrzymywać wynagrodzenia brutto ze względu na status studenta przez 6 miesięcy?
Nie za bardzo rozumiem kontekst pytania 🙂
Czy orientujecie się, czy przyznawanie bonów wystartowało na nowo?
Musisz pytać w Twoim urzędzie pracy.
Witamm. Czy można otrzymać bon na zasiedlenie jeśli w przeszłości już sie skorzystalo raz z tej formy pomocy z UP? W regulaminie nie ma punktu jakoby tego zabranial. Wniosek zlozylam, czekam na odp.
Witam przeprowadziłem się z zachodniopomorskiego do małopolskiego województwa i od 2 lat jestem zatrudniony u jednego pracodawcy u którego zamierzam dalej pracować, jaką by była alternatywa na skorzystanie z bonu? Czy musiałbym zerwać z nim umowę, zarejestrować się u siebie w urzędzie i później na nowo nawiązać współpracę z nim czy mogłoby się obejść bez konieczności rozwiązywania umowy?
To nie będzie możliwe, jeśli planujesz pracować u tego samego pracodawcy. Tak samo niemożliwe będzie, jeśli zerwiesz umowę i przejdziesz na samozatrudnienie, świadcząc usługi dla tej samej firmy.
Czy jeśli zarejestruję się jako bezrobotny, złożę wniosek i znajdę pracę przed ukończeniem 30 roku życia, ale w trakcie kolejnych 6 miesięcy pracy przekroczę ten wiek otrzymam bon?
Sytuacja nietypowa, urzędy mogą podchodzić do tego w różny sposób. Najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz i zapytasz u siebie. 🙂
Czy jeżeli uczyłem się w Krakowie i pracowałem tam po studiach przez 3 lata i w wyniku pandemii straciłem pracę to po półrocznej przerwie w zatrudnieniu, w trakcie którego przebywałem w mieście rodzinnym (Częstochowa – tu był cały czas meldunek), będę mógł podjęć pracę w miejscowości oddalonej od Krakowa o 25 km i otrzymać w związku z tym bon na zasiedlenie? Nowe miejsce zamieszkania będzie oddalone od Krakowa o ok 30 km.
Pani w urzędzie nie była mi w stanie odpowiedzieć czy wniosek będzie odrzucony ze względu na wcześniejsze zatrudnienie w Krakowie.
Jeśli mieszkasz w Częstochowie i jesteś tam zameldowany, a nowe miejsce pracy będzie oddalone od niej o co najmniej 80 km, to uważam, że kwalifikujesz się do otrzymania bonu. Jak rozumiem, z Krakowem nic już Cię teraz nie łączy. Istotna będzie więc odległość od aktualnego (i jednocześnie rodzinnego) miejsca zamieszkania. Oczywiście Urząd może na to patrzeć inaczej, więc jedynym sposobem, żeby się przekonać, jest złożenie wniosku.
Czy od przyznanej kwoty bony należy opłacić podatek dochodowy?
Czy od przyznanej kwoty bony należy opłacić podatek dochodowy?
NIE 🙂
Witam. Chciałbym skorzystać z bonu, być może będzie to moja ostatnia okazja przed 30-tką. Pracuję w mieście oddalonym ponad 80 km od miejsca zamieszkania, ale będę zmieniał pracę (zostaję w tym samym mieście). Zameldowany dalej jestem w swoim mieście rodzinnym. Przy okazji zmiany pracy chciałbym zwyczajnie dorobić, skoro jest ku temu szansa. Problem moim zdaniem polega na tym, że kupiłem mieszkanie w mieście, w którym mam pracę – mieszkanie od dewelopera, jeszcze się nie wprowadziłem. Czy taka sytuacja będzie mnie dyskwalifikować? W rozmowach z urzędem lepiej byłoby nie poruszać tematu mieszkania, ale pewnie i tak są w stanie się o tym jakoś dowiedzieć. Proszę o odpowiedź, może ktoś już był w podobnej sytuacji. Pozdrawiam 🙂
Zgadza się, łatwo się mogą o tym dowiedzieć i wtedy możesz mieć problemy. Zatajanie informacji przed jakimkolwiek urzędem w przypadku dotacji nie jest dobrym pomysłem.
Witam,
Proszę o odpowiedz na pytania;
1. Czy podczas podjęcia pracy w innym mieście poprzez umowę zlecenia, konieczne jest również podleganie ubezpieczeniu chorobowemu (które nie jest wymogiem przy zleceniu)?
2. Czy możliwe jest podjęcie pracy w innym mieście już dzień/dwa dni po złożeniu wniosku o bon zasiedleniowy nie posiadając jeszcze decyzji o jego przyznaniu?
Cześć,
odpowiadam:
1. Warunkiem jest jedynie podleganie ubezpieczeniom społecznym.
2. Dwa lata temu w urzędzie pracy poinformowano mnie, że z podjęciem zatrudnienia lub rejestracją działalności należy zaczekać do momentu rozpatrzenia wniosku i otrzymania bonu. Sytuacja mogła się jednak zmienić, dlatego najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz do urzędu pracy (właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania) i dopytasz o tę kwestię. W urzędach pracują osoby bezpośrednio odpowiedzialne za aktywizację bezrobotnych, które udzielę Ci wyczerpującej odpowiedzi. 🙂