Bitcoin – jak zarobić? Aktualne informacje 2022

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w ostatnich latach takie słowa jak bitcoin i kryptowaluty stały się niezwykle popularne. Mowa o fenomenie na skalę całego świata, którym zainteresowały się setki tysięcy osób pragnących szybkiego i znacznego zysku. Jest to obecnie stały element naszego życia. Nieustannie mówi się o bitcoinie oraz o innych kryptowalutach. Temat ten święci triumfy popularności od wielu lat, ponieważ już na kilka miesięcy od stworzenia bitcoina świat niemalże oszalał. Szaleństwo to zaczęło się rozwlekać coraz bardziej. Wiele osób zajmuje się kryptowalutami – nieustannie słyszy się o konstruktorach tak zwanych koparek bitcoinów, powstają urządzenia przypominające bankomaty, dochodzi także do licznych transakcji z udziałem tego środka płatniczego. Warto wytłumaczyć kilka istotnych kwestii – czym tak naprawdę jest bitcoin, jak funkcjonuje, jaka jest jego geneza, a przede wszystkim, jak zacząć zarabiać na kryptowalutach. Nie można zaprzeczyć, że temat ten nie jest łatwy, ale świadomość w tym zakresie może przydać się wielu osobom. Zacznijmy zatem od samego początku.

Bitcoin – początki

Wszystko rozpoczęło się w okolicach 2008 roku, kiedy to osoba albo grupa osób – do tej pory nikt nie zna jakichkolwiek szczegółów na ten temat – stworzyła słynną kryptowalutę. Pseudonim tego człowieka (lub kilku) brzmi Satoshi Nakamoto. Około dziesięciu lat temu postać ta na stałe jednak zniknęła i nie pozostał po niej jakichkolwiek ślad… no, może poza kryptowalutą, jaką jest bitcoin. Zanim przejdziemy do sposobów zarabiania za jego pośrednictwem, należy wyjaśnić kilka istotnych kwestii, aby później lepiej zrozumieć zasadę działania wszelkich transakcji.

Bitcoin i kryptowaluty – co warto wiedzieć?

Czym jest kryptowaluta? Według Wikipedii mamy do czynienia z rozproszonym systemem księgowym bazującym na kryptografii, który przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Innymi słowy, jest to waluta, która posiada określoną wartość, ale przy okazji jest zupełnie niezależna od działań poszczególnych państw i światowych banków. Niezwykle istotną cechą bitcoina jest fakt, że należy w związku z tym całkowicie do społeczeństwa i żaden rząd nie może go regulować ani na niego wpływać pod jakimkolwiek względem. Kryptowaluty są dostępne dla każdego mieszkańca globu, niezależnie od jego miejsca zamieszkania. Rynek kryptowalut jest w związku z tym niezwykle obszerny i różnorodny, a użytkownicy, którzy decydują się na transakcje za ich pośrednictwem, doceniają równość wszystkich wobec bitcoina.

Bitcoin, co ciekawe, nie musi zostać zakupiony w całości. Jest to bardzo dobra wiadomość głównie ze względu na to, że 1 BTC ma teraz wartość dziesiątek tysięcy dolarów. Bitcoin dzieli się mniej więcej tak samo, jak wiele innych walut – na nieco drobniejsze jednostki. O ile jednak pieniądze takie jak złotówka czy dolar dzielą się na sto części, tak tutaj mamy do czynienia z podziałem na – uwaga – aż sto milionów Satoshi! Pozwala to na zakup dokładnie takiej części bitcoina, jakiej oczekujemy.

Równie istotna jest wiedza na temat tego, że bitcoin stale zmienia swoją wartość. Wynika to z jego nowatorskości oraz faktu, że jest całkowicie nowym zjawiskiem, którego jeszcze nie można w pewien sposób udomowić w naszym społeczeństwie. Z racji tego, że wartość bitcoina ulega nieustannym zmianom, oficjalna strona tej kryptowaluty przestrzega przed gromadzeniem oszczędności za jej pośrednictwem; grozi przez to bowiem ryzyko utraty ogromnych środków.

Dlaczego bitcoin jest tak popularny?

Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pomimo takiego ryzyka związanego z zakupem coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w bitcoin. Przede wszystkim mamy do czynienia z systemem pozwalającym na bezpieczne transakcje, które są względnie anonimowe, a przede wszystkim niezależne od jakiegokolwiek rządu czy banku. Transakcje te nie wymagają uczestnictwa jakichkolwiek pośredników, w związku z czym są niezwykle opłacalne pod każdym względem. Należy jednak pamiętać, że jest to sprawa niezbyt dobrze jeszcze regulowana prawnie, a danego „przelewu” nie można odwołać. Kiedy podczas korzystania z usług zwykłego banku zdarzy nam się zrobić przelew na niewłaściwe konto, możemy skutecznie ubiegać się o zwrot tych środków. W przypadku bitcoinów musimy niestety być rozważni, a w niezbyt przyjemnej sytuacji liczyć na uprzejmość odbiorcy nierozsądnej, pospiesznej transakcji.

Wiele osób docenia także kryptowaluty pod względem zarabiania na nich – we wszelkich mediach społecznościowych można natknąć się na wiele wpisów sugerujących, jak bardzo opłacalne to jest. I faktycznie – jeśli przyjrzeć się kursowi bitcoina, można odnieść wrażenie, że jakiś czas temu była to idealna inwestycja. Kurs bitcoina co prawda w pewnym momencie znacząco spadł, ale potem zaczął wzrastać i aż do teraz bije kolejne rekordy. Bitcoin w chwili pisania tego artykułu kosztuje powyżej dwustu tysięcy złotych, podczas gdy jeszcze niedawno cena ta była dziesięciokrotnie mniejsza. Jego wartość stale rośnie, więc w najbliższych latach możemy spodziewać się kilkukrotnego wzrostu. Może wydawać się to zatem rozsądną inwestycją. Bitcoin jest jednak zjawiskiem na tyle nowym i jeszcze nie do końca ujarzmionym, że niezależnie od tego, jak wysoko wzrośnie jego wartość, musimy być przygotowani na pewne niespodzianki w postaci załamania kursu i jego znacznego spadku.

bitcoin koparki

Bitcoin i kryptowaluty – kontrowersje

Zanim dowiesz się, jak zacząć zarabiać na kryptowalutach, warto powiedzieć nieco więcej na temat kontrowersji, które wzbudzają one w społeczeństwie. Podczas pierwszych lat ogromnej popularności bitcoina wiele osób oskarżało jego posiadaczy o to, że waluta ta jest używana w dużej mierze do szemranych, nie do końca legalnych transakcji, które odbywają się w ciemnych zakątkach internetu, tak zwanym darknecie. Niektóre banki oraz organizacje rządowe podjęły kampanie mające uświadomić ludzi, że inwestycja w kryptowaluty jest nierozsądna i nie da się na niej zarabiać. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że w ostatnich latach wizerunek bitcoina uległ ogromnemu, znaczącemu ociepleniu. Jednym z powodów jest fakt, że w wielu miejscach może służyć jako środek płatniczy – tę decyzję podjął chociażby PayPal. Bitcoin nadaje się do płacenia w ten sposób co prawda jedynie w Stanach Zjednoczonych, ale wydaje się, że niebawem sytuacja ulegnie zmianie i w każdym zakątku świata będziemy mogli używać bitcoina w celach płatniczych.

Jak zarabiać na kryptowalutach – górnictwo

Jednym z najbardziej popularnych sposobów zarabiania na bitcoinach jest ich kopanie. Po angielsku określenie to brzmi „mining” i poniekąd słusznie kojarzy się z górnictwem, bowiem osoba wydobywają bitcoiny nazywana jest po prostu „miner”. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda zarabianie za pośrednictwem kopania bitcoinów, spieszymy z pomocą. Warto pamiętać, że w przypadku tego sposobu na pozyskiwanie bitcoina istotna jest rozwaga oraz zdrowy rozsądek. Podstawą jest zakup odpowiedniej, wydajnej koparki, która sprosta Twoim potrzebom. Zanim podejmiesz decyzję, żeby kupić taki sprzęt, powinieneś skorzystać ze specjalnych kalkulatorów i wyliczyć, jaki zakup będzie najbardziej dla Ciebie opłacalny. Mając na oku dany model koparki, musimy zorientować się, czy w ogóle warto ją kupić. Kalkulator obliczy, kiedy można spodziewać się tak zwanego momentu przełomowego, a więc takiego, w którym inwestycja ci się zwróci. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w którym koszty włożone w koparkę niestety są nieproporcjonalne względem zysków, dlatego rozsądek jest tak ważny. Poza kosztem samej koparki należy wziąć pod uwagę również koszty prądu, które będziemy musieli ponieść, aby obcować z wydobytym własnoręcznie bitcoinem.

bitcoin koparki

Jak zacząć zarabiać na bitcoinie poprzez jego sprzedaż na giełdzie?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że kopanie bitcoina to nie rozrywka dla każdego. Istnieją inne sposoby na to, by zarabiać na tej kryptowalucie, w nieco bardziej rozsądny i prostszy sposób. Mowa o handlowaniu bitcoinami na giełdzie. Sprawa jest pozornie prostsza, a jej opisanie jest bez wątpienia znacznie bardziej wdzięcznym zadaniem niż wyjaśnienie, jak działa kopanie bitcoina. Aby zarabiać poprzez sprzedaż tej kryptowaluty na giełdzie, wystarczy założyć konto u wybranego brokera, a następnie dokonać zakupu bitcoina. Po zakupie bitcoin jest już naszą własnością, co znaczy, że możemy nim zarządzać w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Aby jednak zarabiać poprzez sprzedaż bitcoina na giełdzie, należy nieco poczekać i liczyć na to, że w najbliższej przyszłości kurs tej waluty znacznie wzrośnie, umożliwiając zarabianie naprawdę przyzwoitych środków. Taki handel wydaje się obecnie obarczony niezbyt dużym ryzykiem, ponieważ póki co nic nie zapowiada się na to, aby wartość bitcoina znacznie spadła, ale i tak warto mieć świadomość, że nie jest to sprawa stuprocentowo pewna. Aby zarabiać na bitcoinie, niezbędny jest – poza pewnego rodzaju wyczuciem – również łut szczęścia. Jeśli kurs wzrośnie na tyle, aby sprzedaż zakupionego bitcoina nam się opłaciła, możemy mieć satysfakcję z doskonale przeprowadzonej inwestycji. Za każdym razem jest to niezwykle przyjemne uczucie.

Bitcoin – jak zarabiać dzięki spekulacjom?

Kopanie bitcoinów oraz handel nimi na giełdzie to nie jedyne sposoby na skuteczny zarobek. Swojego czasu na rynku usług finansowych pojawiła się możliwość zawierania tak zwanych kontraktów na różnice kursowe. Na czym to polega? Aby zarabiać w ten sposób, trzeba podjąć pewne ryzyko, które jest doskonale znane wszystkim osobom próbującym kiedykolwiek swoich sił w, dajmy na to, obstawianiu wyników wydarzeń sportowych. Tutaj sprawa jest bardzo podobna. Podejmujemy zakład z brokerem Forex, którego zasady są bardzo proste: Ty obstawiasz, czy kurs bitcoina wzrośnie, czy zmaleje, a przegrana strona musi zwrócić wygranej różnicę wartości ceny zakupu oraz ceny sprzedaży. Owszem, może się to wiązać z ogromnym ryzykiem, ale jest to system niebywale prosty i przejrzysty, w którym ryzyko oszustwa jest niewielkie. W przypadku zakupu bitcoina musimy liczyć się z możliwością przeprowadzenia ataku hakerskiego na nasze zasoby; w tym przypadku jedyne, co posiadasz, to dokument z zasadami zakładu, który zawarłeś z brokerem. Zarabianie w ten sposób nie jest trudne, wymaga jedynie rozeznania na rynku oraz pewnego rozsądku, który jednak powinien towarzyszyć także innym formom zarabiania na kryptowalucie, jaką jest bitcoin. Warto także zauważyć, że w tym przypadku możesz zarobić nawet wtedy, kiedy kurs bitcoina zmaleje – wystarczy, że obstawisz właśnie tę opcję. Nie jesteś w związku z tym uzależniony od wzrostu jego kursu.

bitocin

Jak zacząć zarabiać na bitcoinie – porady

Nie ulega wątpliwości, że bitcoin jest w ostatnim czasie tematem niezwykle nośnym, a samo zarabianie na nim coraz bardziej popularne. Bardzo często jednak niektóre osoby decydują się na obcowanie z tą walutą bez żadnego doświadczenia. A mówimy o bardzo dużych pieniądzach, zwłaszcza teraz, kiedy 1 btc ma wartość osiągającą powyżej dwustu tysięcy PLN. Rynek kryptowalut to zjawisko stosunkowo nowe, dlatego trzeba podchodzić do sprawy z odpowiednim dystansem, zwłaszcza jeśli szukamy sposobów na sprawne zarabianie pieniędzy w tej – można powiedzieć – branży. Bitcoiny mają obecnie dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie, w związku z czym handel jest coraz bardziej wymagający i coraz trudniejszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwe wahania kursu tej waluty.

Zanim zdecydujesz się na sposób, w jaki chcesz zarobić mnóstwo pieniędzy za pośrednictwem krypto pieniędzy, powinieneś posiadać podstawową wiedzę na temat funkcjonowania rynku, a także charakterystyki samego bitcoina. Musisz wiedzieć, czym jest blockchain, gdzie warto kupić bitcoiny oraz doskonale zdawać sobie sprawę, że bitcoin rządzi się swoimi własnymi prawami, na które nie mają wpływu jakiekolwiek korporacje, banki czy rządy największych państw na świecie.

Aby skutecznie inwestować w bitcoiny, należy mieć również świadomość, że ich wydobycie jest coraz trudniejsze, a zasoby tej kryptowaluty pewnego dnia się skończą. W związku z tym porównuje się bardzo często bitcoiny do złota, zarówno pod względem wartości, sposobu wydobywania, jak i tego, że coraz trudniej jest je wydobywać, a szansa na natrafienie, nawet przy pomocy specjalistycznego sprzętu, z miesiąca na miesiąc stale się zmniejsza. Inwestować zatem można, jak najbardziej, byle rozsądnie. Najważniejsze jest pamiętanie o podstawowych zasadach rządzących tym rynkiem, a także zwrócenie uwagi na fakt, że każdy posiadacz BTC może być narażony na wszelkiego rodzaju ataki hakerów, którzy z roku na rok są coraz bardziej skuteczni. Dlatego dla osób nie do końca obeznanych w tym, jak działa rynek oraz jak funkcjonują kryptowaluty, najbardziej bezpieczną opcją będą wspomniane kontrakty na różnice kursowe.

Gotowy na zakup Bitcoinów w praktyce? Swoją przygodę możesz przykładowo rozpocząć tutaj, odbierając przy okazji solidną premię na start.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów