fbpx

Nowa usługa płatności odroczonych Alior Pay w Alior Banku — na czym polega i czy się opłaca z niej skorzystać? (+nawet 940 zł premii)

Jakiś czas temu w Alior Banku pojawiła się nowa usługa o nazwie Alior Pay. Polega ona na tym, że możemy za darmo odroczyć na 30 dni płatności wykonane z konta osobistego lub rozłożyć je na 11 wygodnych rat (w tym przypadku obowiązują niewielkie opłaty).

Działa to następująco: opłacacie rachunki ze swojego konta, płacicie kartą za zakupy lub wypłacacie gotówkę. W trakcie miesiąca okazuje się, że wyskoczył Wam niespodziewany wydatek. Zamiast kombinować, skąd wziąć pieniądze, możecie cofnąć transakcję w czasie. Na przykład opłaciliście czynsz na kwotę 1000 zł. Cofacie tę transakcję i na Waszym koncie pojawia się kwota 1000 zł do dyspozycji. Oczywiście prawdziwy przelew nie został wycofany 🙂 To Alior Bank udostępnił Wam swoje środki na Waszym koncie.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej usłudze Alior Pay oraz promocji, jaką przygotował bank w ramach jej rozreklamowania. Promocja wygląda następująco: kto aktywuje Alior Pay, nie płaci za prowadzenie konta i karty przez 12 miesięcy, nawet jeśli nie spełni wymaganych warunków wpływów na rachunek oraz płatności kartą.

W Alior Banku dostępna jest także świetna promocja dla nastolatków w wieku od 13 do 17 lat z premią na start w wysokości aż 200 zł! Szczegóły znajdziecie w dedykowanym artykule.

Czym jest Alior Pay?

Odroczone płatności Alior Pay to nic innego jak limit kredytowy, udostępniony przez bank na Twoim koncie. Zasadę działania już znacie, opisaliśmy ją na wstępie.

odroczone płatności Alior Bank
Limit Alior Pay


Jakie transakcje można odroczyć w ramach usługi Alior Pay?

Możecie cofnąć płatności kartą i BLIKiem w internecie oraz sklepach stacjonarnych, przelewy z rachunku, a nawet wypłaty gotówki z bankomatów. Listę transakcji, które kwalifikują się do odroczenia, znajdziecie w aplikacji mobilnej w zakładce Transakcje do odroczenia.

Osoby, które dopiero co założyły rachunek w Alior Banku (na przykład w promocji Konta Jakże Osobistego z premią do 740 zł + 200 zł), muszą poczekać jeden dzień, by wykonać pierwszą transakcję. Po jej zaksięgowaniu można składać wniosek o limit Alior Pay.

Funkcja Doładuj konto

Po podpisaniu umowy o limit Alior Pay i odroczeniu pierwszej transakcji zyskujecie możliwość nie tylko odraczania kolejnych płatności z konta, ale także jego doładowania w ramach przyznanego Wam limitu kredytowego. Możecie zasilić swoje konto osobiste kwotą od 500 zł do wysokości pozostałego do wykorzystania limitu. Spłata odbywa się na takich samych zasadach jak zwrot odroczonych płatności: po 30 darmowych dniach lub po rozłożeniu na 11 rat.

Ile wynosi limit Alior Pay?

Wysokość limitu ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta. Jego maksymalna kwota to 3000 zł. Wysokość przyznanego limitu sprawdzisz w aplikacji mobilnej, po odroczeniu pierwszej transakcji.

Ile kosztuje Alior Pay?

Przyjrzymy się teraz dokładnie cennikowi Alior Pay. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo obiecująco, ale my lubimy zagłębiać się w tabelach opłat i prowizji oraz regulaminach w poszukiwaniu drobnych kruczków.

 • Uruchomienie limitu Alior Pay: za darmo
 • Odraczanie płatności w ramach Alior Pay: na 30 dni za darmo.
 • Rozłożenie płatności Alior Pay na raty: prowizja miesięcznie płatna z ratą w wysokości 0,5% od kwoty rozłożonej na raty transakcji + oprocentowanie. Oprocentowanie naliczane jest wg formuły: stała marża banku, która wynosi 9,25% + zmienna stawka stopy referencyjnej NBP (w momencie tworzenia tej recenzji wynosi ona 5,75%).
 • Opłata za gotowość, czyli za niekorzystanie z limitu: brak. Nie korzystasz = nie płacisz.

Promocja — tańsze rozłożenie na raty transakcji w ramach limitu Alior Pay

Obecna promocja „Powroty za mniej — edycja III” obowiązuje od 1 kwietnia do 1 lipca 2024 roku. Jest to już trzecia edycja, więc można mieć nadzieję na to, że po tym terminie pojawi się kolejna, dzięki której rozłożycie transakcje na raty z dużo niższym kosztem.

Co zyskacie w tej promocji?

 • Brak prowizji za rozłożenie odroczonej transakcji na raty: 0% zamiast 0,5%.
 • Niższe oprocentowanie, wynoszące 8,94% w skali roku. Obowiązuje niższa marża banku, która w promocji wynosi 3,19% (a bez promocji 9,25%, więc różnica jest znacząca). Druga składowa oprocentowania, czyli stopa referencyjna NBP pozostaje bez zmian.

Jak skorzystać z promocji?

Wystarczy, że w okresie jej obowiązywania złożycie wniosek o przyznanie limitu Alior Pay wraz z odroczeniem pierwszej transakcji. Niższą ceną zostaną objęte wszystkie transakcje rozłożone na raty w okresie obowiązywania promocji, czyli do 1 lipca 2024 r.


Jak zawnioskować o odroczone płatności Alior Pay?

Proces wnioskowania o odroczone płatności w Alior Banku jest maksymalnie uproszczony. Wystarczy, że macie konto osobiste w tym banku oraz dostęp do aplikacji mobilnej. Nie potrzebujecie żadnych zaświadczeń o dochodach czy wyciągów z rachunku, które potwierdzałyby Wasze zarobki. Wszystko sprowadza się do kilku kliknięć w aplikacji na telefonie.

Musicie pamiętać o jednym: wnioskowanie o limit Alior Pay odbywa się z jednoczesnym odroczeniem pierwszej transakcji. Nie możecie złożyć wniosku o limit bez odroczenia wybranej płatności. Tak samo, jak nie możecie w trakcie wnioskowania o Alior Pay odroczyć dwóch płatności naraz. Możecie cofnąć kolejne transakcje dopiero po przyznaniu limitu i odroczeniu pierwszej płatności.

odroczone płatności Alior Bank alior pay
Jak zawnioskować o limit Alior Pay?
 1. Zaloguj się na swoje konto w aplikacji mobilnej. Jeśli nie masz jeszcze rachunku, koniecznie skorzystaj z promocji z premią do 740 zł + 200 zł od Alior Banku. Wejdź do zakładki Płatności i usługi ->  Alior Pay lub skorzystaj z zakładki Oferty.
 2. Z listy transakcji kwalifikujących się do odroczenia wybierasz tę, którą chcesz zwrócić na konto.
 3. Sprawdzasz warunki transakcji. Znajdziesz tam informację o wysokości limitu dostępnego po odroczeniu wybranej transakcji, datę spłaty oraz konto do spłaty.
 4. W ostatnim kroku musisz wyrazić zgodę na automatyczną spłatę limitu z konta osobistego oraz potwierdzasz zapoznanie się z warunkami usługi Alior Pay.
 5. Potwierdzasz dane i czekasz na wynik weryfikacji. W tym czasie Alior Bank sprawdza Twoją zdolność kredytową.
 6. Jeśli limit zostanie przyznany, wybrana przez Ciebie transakcja automatycznie zostanie odroczona, a pieniądze znajdą się z powrotem na Twoim rachunku.
 7. Wszystkie dokumenty (umowę, formularz informacyjny, dyspozycję uruchomienia transakcji Alior Pay z harmonogramem spłaty) otrzymasz na podany w banku adres e-mail.

Przy odraczaniu kolejnych płatności wystarczy wybrać transakcję z listy i wybrać opcję odroczenia w ramach przyznanego limitu. Na adres e-mail otrzymasz dyspozycję uruchomienia transakcji Alior Pay oraz harmonogram spłaty.


Jak spłacić limit kredytowy w ramach Alior Pay?

Limit spłacany jest automatycznie 31. dnia po odroczeniu danej transakcji. Wystarczy, że w tym dniu na Waszych kontach będą znajdować się środki, wystarczające na pokrycie wykorzystanego limitu.

W dowolnym momencie możecie także ręcznie spłacić limit w całości lub częściowo. Zrobicie to w aplikacji, bankowości, na infolinii lub w placówce Alior Banku.

A co, jeśli nie macie na koncie dość pieniędzy, by spłacić odroczoną transakcję? W takim przypadku po upływie 30 dni płatność zostanie automatycznie rozłożona na 11 rat. Pamiętajcie, że o ile korzystanie z Alior Pay przez 30 dni jest bezpłatne, o tyle rozłożenie transakcji na raty wiąże się z niewielką prowizją, która jest ujęta w wysokości każdej spłacanej raty oraz odsetkami. Harmonogram spłat otrzymujecie na adres e-mail w momencie odroczenia płatności.

Raty możecie w każdym momencie spłacić wcześniej lub nadpłacić. Zrobicie to w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Po dokonaniu nadpłaty na adres e-mail otrzymacie nowy harmonogram spłat rat.

Pamiętajcie, że każda spłata limitu powoduje jego odnowienie, czyli w razie potrzeby możecie ponownie z niego skorzystać.

Promocja nr 2: konto za darmo na 12 miesięcy za uruchomienie usługi Alior Pay

Prowadzenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku może kosztować 15 zł miesięcznie. Na szczęście tych opłat da się uniknąć. Bank nie pobierze 10 zł za prowadzenie konta pod warunkiem zapewniania comiesięcznych jednorazowych wpływów na kwotę co najmniej 1500 zł. Karta debetowa będzie za 0 zł, jeśli zapłacicie nią co miesiąc za zakupy na minimalną kwotę 300 zł.

W promocji „Konto z Alior Pay” – edycja II zyskujecie cały rok spokoju od opłat. Wystarczy, że w okresie trwania promocji (czyli od 01.04.2024 r. do odwołania — informacja o zakończeniu promocji ma się pojawić na stronie Alior Banku) złożycie wniosek o uruchomienie limitu kredytowego Alior Pay z jednoczesnym odroczeniem pierwszej transakcji na kwotę co najmniej 50 zł. Okres darmowych 12 miesięcy zaczynacie liczyć od pierwszego dnia roboczego następującego po dniu zawarcia umowy o usługę Alior Pay i odroczeniu pierwszej transakcji.

Jeśli w trakcie darmowych 12 miesięcy zrezygnujecie z limitu Alior Pay, ponownie zaczną Was obowiązywać standardowe warunki do uzyskania zwolnienia z opłat za kartę i konto.

Co się bardziej opłaca: limit Alior Pay, karta kredytowa czy debet w koncie?

Limit Alior Pay jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym od czasu do czasu brakuje środków na koncie przed kolejną wypłatą. Maksymalna dostępna kwota limitu 3000 zł nie jest wysoka i da duże wydatki może po prostu nie wystarczyć. Za to możecie ją wydać, jak chcecie: na transakcje płatnicze, wypłaty z bankomatów czy przelewy z konta. Naszym zdaniem warto ją uruchomić tak na wszelki wypadek. Szczególnie że obowiązuje zasada: nie korzystasz = nie płacisz.

Na większe wydatki lepiej sprawdzi się karta kredytowa z wyższym limitem. Jednak pamiętajcie, że karty kredytowej używamy tylko do płatności bezgotówkowych. Przelew z rachunku czy wpłata środków w bankomacie jest skrajnie niepolecana: raz, że zapłacicie za to prowizję, dwa, stracicie okres bezodsetkowy i będzie naliczane oprocentowanie. Aktualną analizę promocji karty kredytowej Alior Banku z premią do 900 zł znajdziecie w tym artykule.

Tradycyjny limit w koncie, zwany potocznie debetem, kosztuje znów więcej: z reguły już od pierwszego dnia wejścia na minus naliczane są odsetki. Na dodatek obowiązują prowizje za przyznanie limitu oraz za jego odnowienie po upływie 12 miesięcy.

Uważamy, że najlepiej jest korzystać ze wszystkich wyżej wymienionych rozwiązań równolegle, w zależności od aktualnych potrzeb. Zabrakło kilkaset złotych pod koniec miesiąca? Skorzystaj z Alior Pay. Potrzebujesz opłacić większy zakup, np. wyjazd na wakacje? Skorzystaj z karty kredytowej. Potrzebujesz 5000 zł w gotówce? Skorzystaj z debetu na koncie.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów