BIK za darmo: Alerty BIK za 0 zł przez 12 miesięcy – załóż profil w Biurze Informacji Kredytowej i zabezpiecz się przed wyłudzeniami kredytów na twoje dane

computer-1591018_640

Pod koniec ubiegłego tygodnia polskie media obiegła wiadomość, iż w pięciu kancelariach komorniczych doszło do wycieku danych z bazy PESEL. Dla wzmocnienia powagi sytuacji, jednym tchem wymieniano jakie dane znajdują się w bazie, oprócz imienia, nazwiska czy numeru PESEL. Należą do nich między innymi numer i seria dowodu osobistego, nazwisko panieńskie matki czy adresy zameldowania i zamieszkania. Nie da się ukryć, iż w konsekwencji pojawiło się realne zagrożenie wykorzystania nabytych danych do wyłudzania kredytów bądź zakładania kont osobistych na słupy, które mogą posłużyć do prania brudnych pieniędzy. Powoli okazuje się, iż do wycieku mogło jednak nie dojść, zaś za transferem danych stały same kancelarie. Bardziej specjalistyczne media od początku tonowały sytuację, twierdząc, iż rzekomy wyciek to dopiero przypuszczenia. Mimo wszystko, Biuro Informacji Kredytowej przygotowało świetną propozycję, która zabezpieczy Was przed wyłudzeniem kredytu na wasze dane. Nawet jeśli wyciek okaże się medialną nagonką, warto potraktować tę sytuację jako ostrzeżenie i zabezpieczyć się na wypadek, gdyby ktoś rzeczywiście chciał wykorzystać waszą tożsamość w niecnych celach. Wszystkich przezornych zapraszam do dalszej części artykułu.

 

 

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej jest spółką założoną przez Związek Banków Polskich oraz banki komercyjne. Jego rolą jest zbieranie oraz analizowanie informacji na temat historii kredytowej klientów banków oraz niektórych firm pożyczkowych. Zbiór BIK-u zawiera dane dotyczące spłacalności dotychczas zaciąganych zobowiązań. Gdy chcecie skorzystać z kredytu, instytucja finansowa prosi BIK o informację na temat waszego statusu jako kredytobiorcy. Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest dość ważnym aspektem w perspektywie zaciągnięcia jakiegoś dużego zobowiązania. Wzorcowym przykładem będzie rzecz jasna kredyt hipoteczny.

Co ważne, sami możecie mieć wgląd w swoją historię kredytową w BIK. Za darmo, możecie co 6 miesięcy otrzymać tak zwaną informację ustawową, która zawiera bazę zaciągniętych zobowiązań, zapytania kredytowe wraz danymi osobowymi, a także „zapytania monitorujące oraz w celu zarządzania klientami” wraz z danymi osobowymi. Te ostatnie są widoczne tylko dla Was, bank udzielający kredytu nie ma do nich wglądu. Zapytania w celu zarządzania klientem kierowane są podczas zakładania lub w trakcie prowadzenia konta osobistego w danym banku. Jeśli często korzystacie z promocji bankowych – ostatnia pozycja będzie dość liczna w waszym raporcie (generowanym w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku). Dzięki informacji podstawowej, dowiecie się czy ktoś w banku bądź innej instytucji współpracującej z BIK nie zaciągnął kredytu wykorzystując wasze dane. Aby móc wygenerować informację ustawową, należy posiadać darmowe Konto Podstawowe BIK. Dodatkową zaletą posiadania konta w BIK-u jest możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości. W ten sposób, nawet gdy zgubicie swój dowód osobisty, żaden bank nie będzie mógł udzielić kredytu, jeśli oszust spróbuje w tym celu wykorzystać wasz dokument.

 

 

Alerty BIK za 0 zł przez 12 miesięcy

Informacja ustawowa chroni w przypadku wyłudzeń metodą na słupa, aczkolwiek jedynie post factum. Dopiero po tym jak ktoś zaciągnie kredyt posługując się waszą tożsamością, dowiecie się o tym czytając raport zawarty w informacji ustawowej. Dodatkowo, 30-dniowy okres oczekiwania na wygenerowanie raportu sprawia, iż działania związane z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji odbywają się z dużym opóźnieniem, co może wiązać się ze wszczęciem postępowania komorniczego wobec Was. O wiele bardziej realną ochronę i to w czasie rzeczywistym zapewnić Wam mogą Alerty BIK. Jest to usługa, dzięki której będziecie informowani o każdej próbie zaciągnięcia zobowiązania z wykorzystaniem waszych danych osobowych w banku lub innej instytucji korzystającej z usług bazy danych BIK. W momencie złożenia wniosku kredytowego (również o kartę kredytową czy limit w koncie) otrzymacie mail i/lub SMS ze stosowną informacją. Jeśli siedzicie akurat w wygodnym fotelu w jednym z oddziałów banku – OK, przetestujecie usługę „na żywym organizmie”. Gdy jednak nawet nie myślicie o zaciąganiu kredytu, a na ekranie waszego telefonu czy komputera pojawił się alert – musicie działać. Kontakt z BIK-iem oraz z bankiem, w którym próbowano wyłudzić pożyczkę, skutecznie zablokuje próbę wykorzystania waszej tożsamości. A jaka za to będzie mina złodzieja, gdy uda się Wam go przechytrzyć 🙂

Standardowo Alerty BIK są płatne – 19 zł rocznie. Nie jest to zbyt wygórowana kwota, zważywszy na spokój jaki zapewniają alerty, szczególnie, gdy dość często podajecie swoje dane osobowe w różnych instytucjach. Jednak w związku z medialnymi informacjami o wycieku z bazy PESEL, Biuro Informacji Kredytowej przygotowało świetną promocję. Przez pierwsze 12 miesięcy za usługę Alerty BIK nie zapłacicie ani złotówki. Cena pakietu zostaje obniżona z 19 zł do 0 zł. Promocja trwa do 30 września 2016 roku. Aby móc skorzystać z promocji należy posiadać konto podstawowe w BIK oraz aktywować ją w systemie, wpisując kod rabatowy: ALERTY-1751. Konto w BIK możecie założyć na dedykowanej stronie. Co więcej, przez pierwsze 60 dni otrzymacie pakiet próbny na 60 dni, który zawiera zalety Konta Premium (Konto Podstawowe + Alerty BIK + BIK Pass + Profil Kredytowy Plus). Warto zatem skorzystać najpierw z konta próbnego, by pod koniec promocji, aktywować darmowe alerty na 12 kolejnych miesięcy.

 

 

Czym jest Profil Kredytowy Plus oraz BIK Pass

Dzisiejszy wpis dotyczy bardziej bezpieczeństwa dzięki usłudze Alerty BIK, dlatego tylko krótko wspomnę na temat Profilu Kredytowego PLUS oraz BIK Passu, które otrzymujecie za darmo w ramach konta próbnego. Kiedyś na pewno przygotuję artykuł dotyczący budowy zdolności kredytowej, ale to melodia przyszłości.

Profil Kredytowy Plus zawiera pełną informację na temat waszej historii kredytowej w bazach BIK-u. Informacja przedstawiona jest w przejrzysty sposób, otrzymujecie również ocenę punktową (tak zwany scoring), który świadczy o waszej wiarygodności kredytowej. Analiza pełnego profilu jest przydatna szczególnie podczas starania się o kredyt hipoteczny, bądź w przypadku niespodziewanej odmowy udzielenia finansowania.

BIK Pass jest czymś w rodzaju zaświadczenia wystawianego przez BIK. Znajdują się w nim informacje na temat waszej kondycji kredytowej – ocena punktowa oraz gwiazdki, świadczące o waszej wiarygodności. Posługując się BIK Passem możecie liczyć na lepsze warunki kredytowania oraz szybszą weryfikację podczas wnioskowania o udzielenie kredytu.

 

źródło: bik.pl
źródło: bik.pl

 

 

Centralna informacja o rachunkach bankowych

Alternatywną formą zabezpieczenia się przed wyłudzeniami jest sprawdzenie posiadanych rachunków bankowych w Centralnej informacji o rachunkach bankowych, która została udostępniona w lipcu tego roku. Dzięki niej będziecie mogli dowiedzieć się czy wasze dane zostały wykorzystane do założenia rachunków bankowych w celu wyłudzenia kredytów bądź prania brudnych pieniędzy. Więcej na ten temat w artykule.

A co jeśli ktoś posłużył się danymi waszej karty kredytowej i dokonał transakcje w Internecie bądź wypłacił gotówkę w bankomacie zlokalizowanym setki a nawet tysiące kilometrów od miejsca waszego zamieszkania? W tym celu polecam zapoznać się z publikacją na temat Chargebacku, czyli obciążenia zwrotnego, które zabezpiecza Was przed nieprawidłową lub nieautoryzowaną transakcją kartą płatniczą. Szczegóły w artykule.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku z premią roczną do 500 zł

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Zapisz się na NewsletterJAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów