Airbnb – jak działa? Odbierz 125 zł zniżki na start oraz zarabiaj 75 zł za polecanie serwisu

Wszyscy znamy Airbnb! Pod względem wyjazdów wypoczynkowych, różnego rodzaju badania pokazują ten sam trend – z roku na rok coraz więcej Polaków wyjeżdża na urlop. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa królują wyjazdy „wewnątrzkrajowe”. Wysoki popyt oraz oferowany bon turystyczny z pewnością silnie wpłyną na jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze miejsca na nocleg, którym bez wątpienia jest cena pobytu. W związku z tym na blogu zaprezentuję Wam wszystko co powinniście wiedzieć o serwisie Airbnb, będącym tańszą alternatywą dla hoteli, a dodatkowo pozwalającym zarobić dzięki programowi poleceń. Wiadomo, hotele są bardzo podobne, a oferta all inclusive czasem nudzi się już od drugiego dnia 😉 W programie poleceń, Airbnb dba zarówno o nowych, jak i obecnych użytkowników. Korzystając z polecenia jako nowi klienci otrzymacie 138 zł na start (100 zł na noclegi plus 38 zł na lokalne atrakcje), by później samemu zarabiać 75 zł za każdą osobę, która skorzysta z Waszego polecenia – założy konto i dokona pierwszej rezerwacji.

Co to jest Airbnb?

Airbnb to portal pośredniczący, umożliwiający krótkoterminowy wynajem pokoi lub całych mieszkań bezpośrednio od właścicieli obiektów. Pojawił się on na rynku w 2008 roku, jakby inaczej – w Stanach Zjednoczonych. Wiele osób łapało się wówczas za głowę na samą myśl o wynajmie swojego miejsca nieznanej osobie z drugiej części świata, a trzech założycieli serwisu miało spore problemy ze znalezieniem inwestorów. Dziś na Airbnb możecie wybierać spośród 7 milionów obiektów w 191 krajach. Głównie są to pokoje, mieszkania lub domy, ale w wyszukiwarce znajdziecie również takie perełki jak samolot, igloo, jaskinia, czy latarnia morska. Mało? 3000 zamków i 2300 domków na drzewie. W ciągu 11 lat działania serwis zyskał tak dużą popularność, że każdego dnia w obiektach wynajętych na Airbnb śpi średnio 2 miliony osób (a przynajmniej tak było przed pandemią).

Jak założyć konto w serwisie oraz jak działa program poleceń?

Na początek załóżcie konto w serwisie korzystając z polecenia, dzięki któremu otrzymacie 125 zł bonusu (75 zł na rezerwację noclegu oraz 50 zł na lokalne atrakcje). Po kliknięciu w dedykowany link polecający przychodzi czas na rejestrację. W tym celu kliknijcie pole Wykorzystaj środki albo Zarejestruj się. Rejestracji możecie dokonać za pośrednictwem konta Facebook lub Google, bądź też przy pomocy adresu e-mail.

airbnb odbierz zniżki
Rejestracja w airbnb jest bardzo prosta!

W tym miejscu podajecie wyłącznie podstawowe dane takie jak imię i nazwisko, adres e-mail, nowe hasło oraz datę urodzenia, po czym klikacie Zarejestruj się. Po akceptacji warunków współpracy z Airbnb do wykonania pozostały 4 kroki.

airbnb gospodarze

Po pierwsze, dodajcie swoje zdjęcie profilowe. Nie jest ono obowiązkowe, aczkolwiek zdecydowanie uwiarygodni Wasz profil. W drugim kroku podajcie swój numer telefonu. Przy okazji możecie od razu pobrać aplikację mobilną serwisu.

Następnie kliknijcie w link aktywacyjny, który otrzymaliście mailowo. Może on wpaść do zakładki SPAM, Oferty lub też innej. W ostatnim kroku możecie zsynchronizować swoje kontakty z Airbnb, by w prosty sposób udostępniać plan podróży lub polecać znajomych. Jeśli nie chcecie podawać swoich kontaktów możecie pominąć ten krok.

Voilà! Właśnie na Wasze konto w Airbnb powędrowało 125 zł premii. Środki te są ważne przez rok od ich przydzielenia, zatem nie musicie od razu book'ować pobytu.

Aby skorzystać z 75 zł zniżki dokonajcie pierwszej rezerwacji o minimalnej wartości 750 zł. Pamiętajcie, że do kwoty rezerwacji nie wlicza się opłat serwisowych. Natomiast 50 zł zniżki na atrakcje dodatkowe obowiązuje w przypadku minimalnej wartości danej atrakcji na poziomie 200 zł. Po kliknięciu w Odkrywaj Airbnb zostaniecie przeniesieni do panelu głównego serwisu. Potwierdzenie uzyskania zniżki na pierwszy pobyt znajdziecie w zakładce Środki w prawym górnym rogu.

airbnb
Środki na podróże w Airbnb

Jak dokonać pierwszej rezerwacji?

Gdy konto zostało założone, przechodzimy do działania. Podobnie jak przy rezerwacji hotelu, na początek wpisujecie interesujący Was termin i lokalizację, po czym ukaże Wam się lista, którą polecam dalej filtrować wedle Waszych potrzeb, wybierając na przykład rodzaj obiektu (pokój prywatny, całe lokum), zakres cen, możliwość palenia albo przyjazdu ze zwierzętami, czy też udogodnienia takie jak: pralka, klimatyzacja lub miejsce do pracy z laptopem. Co do lokalizacji, wygody dodaje tutaj mapka, dzięki której możecie wybrać apartament jak najbliżej morza lub przy skraju parku. Filtrów oczywiście jest dużo więcej. W kolejnym kroku oglądacie zdjęcia, czytacie opisy interesujących Was obiektów i sprawdzacie opinie dotychczasowych gości, co jest bardzo ważne, ponieważ czasem zdarza się sytuacja, że gospodarz obiektu pominął jakąś ważną informację jak na przykład uciążliwy dojazd, piąte piętro bez windy, albo to, że jest bardzo gościnny i wita swoich gości kolacją.

Co z nowymi miejscami bez jakichkolwiek opinii? Z jednej strony mogą mieć atrakcyjne ceny ze względu na start, z drugiej zaś zawsze istnieje pewne ryzyko i jeśli nie jesteście na nie gotowi, to po prostu zostawcie takie miejsce innym osobom, a sami szukajcie dalej.

W końcu przychodzi moment, w którym wybraliście miejsce i jesteście pewni, że chcecie je zarezerwować. Przypominam, że rezerwujecie miejsce u prywatnej osoby, więc może być tak, że zarezerwujecie je od razu (wówczas widzicie opcję „Rezerwuj”), jak również, że będziecie musieli poczekać na zgodę gospodarza, jeśli zaznaczył on taką możliwość w opcjach (widoczna opcja „Poproś o rezerwację”). Jeśli chcecie natomiast zobaczyć na liście wyszukiwania obiekty dostępne od ręki, wówczas w filtrach zaznaczacie opcję „Rezerwacja natychmiastowa”.

Płatności dokonujecie przy pomocy karty debetowej lub kredytowej (odpadają karty prepaid). W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku wyjazdów zagranicznych, płatności odbywają się w walucie obcej, na przykład w Euro lub w dolarach. Niech zatem nie zmylą Was ceny prezentowane w złotówkach, ponieważ jest to wyłącznie informacja podglądowa (hipotetyczna cena w walucie lokalnej). W związku z tym warto posiadać kartę walutową lub wielowalutową z atrakcyjnymi kursami wymiany, jak na przykład Karta Przekorzystna Banku Pekao (z 150 zł premii na start) lub Karta VISA Świat Intensive od mBanku (z premią do 475 zł). Po zrealizowaniu płatności, środki pozostają w rękach Airbnb do czasu Waszego wymeldowania, co zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa.

Ciekawostka

Od 15 grudnia 2019 roku funkcjonuje system Airbnb Guest Guarantee. Jest to przywilej dla gości dający możliwość przeniesienia do innego miejsca albo całkowitego zwrotu kosztów każdemu klientowi, który udowodni, że miejsce które wynajął jest niezgodne z opisem. W dobie cyfryzacji, udowodnienie takiego stanu rzeczy w momencie, w którym czujecie, że zostaliście oszukani jest bardzo łatwe. Dla nieuczciwego gospodarza może to być istny „pocałunek śmierci” w przypadku dalszego funkcjonowania w ramach serwisu.

O czym należy pamiętać?

  • Przede wszystkim nie polecam prób „dogadania się” z gospodarzem poza serwisem. Po pierwsze, Airbnb jako pośrednik zarabiający na prowizjach cenzuruje wiadomości zawierające dane umożliwiające odnalezienie Was w Internecie (adres e-mail, numer telefonu), nawet jeśli spróbujecie je „zaszyfrować” w wysłanej wiadomości. Po drugie, nawet jeśli uda Wam się jakimś cudem złapać kontakt poza serwisem, to jaką macie gwarancję, że nie zostaniecie oszukani? Żadną.
  • Oglądajcie dokładnie zdjęcia – być może zauważycie coś co Was zaniepokoi: może pokój robi wrażenie dwa razy większego przez ścianę z luster, a może zdjęć jest zbyt mało albo nie ukazują wszystkiego w opisie, ponieważ obiekt ma delikatnie mówiąc niefotogeniczną kuchnię.
  • Przeprowadźcie weryfikację swojego profilu, napiszcie coś o sobie oraz dodajcie fotkę – niektórzy gospodarze mogą odmówić rezerwacji dla całkowicie nowego i anonimowego profilu.
  • Niekiedy przy wynajmie mieszkania pobierany jest depozyt na poczet dokonania możliwych zniszczeń. Depozyt zostaje w rękach Airbnb i jest zwracany po kilku dniach od wymeldowania.

Główne zalety Airbnb

  • Cena. Główny choć nie jedyny powód popularności portalu. Oczywiście może być tak, że w Airbnb zapłacimy więcej niż za pokój w hotelu, jeśli wybierzemy miejsce ekskluzywne albo z bardzo dużym metrażem. Jednak zasada jest taka, że w Airbnb średni koszt wynajmu apartamentu (czyli całego miejsca) jest zbliżony do średniego kosztu wynajmu pokoju hotelowego.
  • Ogrom możliwości wyboru. Pokoje hotelowe wyglądają wszędzie bardzo podobnie, a w Airbnb możecie wybrać domek na wsi, campera w mieście albo luksusowy penthouse nad oceanem. Nawet dwa mieszkania przy tej samej ulicy, z tym samym metrażem mogą być zupełnie różne, unikalne. Ja najbardziej zwróciłem uwagę na domki na drzewie, które dla mnie są prawie zapomnianym marzeniem z dzieciństwa.
  • Doświadczenie lokalnego życia. Dostając klucze do czyjegoś prywatnego obiektu możecie na czas pobytu poczuć się mieszkańcem danego miejsca – kupić pieczywo w lokalnej piekarni, zrobić zakupy w osiedlowym sklepie oraz przygotować jedzenie w „swojej” kuchni. Dodatkowo gospodarz obiektu zazwyczaj służy pomocą – podpowie miejsca warte odwiedzenia oraz wskaże miejsca, których lepiej unikać, a jeśli chcecie zjeść coś na mieście, poleci ulubione knajpy. Można się do niego zwrócić w każdej chwili z pytaniem – nawet przed przyjazdem.
  • Czasem możecie trafić na gospodarza, który zaprosi Was na spotkanie ze swoimi znajomymi. Dla mnie niesamowitym przeżyciem był Tel Aviv, w momencie kiedy wyszliśmy na dach budynku i gospodarz Żyd przedstawił nas swoim znajomym, z których jeden był Palestyńczykiem. Do tej porty zwrot „Izrael i Palestyna” kojarzył mi się z konfliktem i napięciem, a dziś kojarzy mi się z ciepłą grudniową nocą i wymianą historii życiowych z nowo-poznanymi osobami.
  • Udogodnienia. Niezależnie od rodzaju wynajmowanego miejsca, czy jest to pokój, mieszkanie, czy też łódź, najczęściej mamy dostęp do kuchni oraz pralki. Cóż, bardzo przydatne rzeczy.

Ciekawostka – kim jest superhost?

Jeśli nadal obawiacie się dokonać rezerwacji, ponieważ nie macie zaufania do gospodarzy, polecam Wam w opcjach wyszukiwania zaznaczyć opcję superhost. Zawęża to zakres poszukiwania do gospodarzy, którzy spełnili wyśrubowane kryteria, takie jak na przykład: bardzo wysoka ocena, szybki czas odpowiedzi, czy też wskaźnik anulowań rezerwacji maksymalnie na poziomie 1%. Takim gospodarzom można zaufać niemal w ciemno 🙂

Główne wady Airbnb

Na pierwszy rzut idzie możliwość odwołania rezerwacji. Otóż gospodarz ma możliwość odwołania rezerwacji w każdej chwili, zaś my na zwrot pieniędzy będziemy musieli poczekać nawet kilka dni. Jednak Airbnb znowu robi ukłon w stronę gości, bo po pierwsze pomoże w znalezieniu alternatywnego miejsca, a po drugie nałoży na gospodarzy kary za odwołane rezerwacje o przykładowej wartości 50 lub 100 dolarów (plus niemożliwa do usunięcia recenzja informująca o anulacji), a jeśli w ciągu roku zdarzą się 3 takie sytuacje, wówczas oferta danego gospodarza zostaje wyłączona. Mnie to uspokaja 😉

Druga wada, na którą bacznie zwróciłem uwagę to potencjalny wzrost cen wynajmu. Airbnb wstrząsnął rynkiem hotelarskim, jak również wpłynął na rynek wynajmu mieszkań w wielu miastach. Doprowadziło to do podnoszenia cen wynajmu w dobrych lokalizacjach, niejako zmuszając niektórych rdzennych mieszkańców centrów miast do wyprowadzki na ich obrzeża. Cóż, to trochę podobna sytuacja do Ubera i protestów taksówkarzy.

Podsumowanie, czyli jak to ugryźć?

Airbnb jest kolejną rewolucyjną usługą na rynku, więc tak jak każda inna nowość (Uber, Revolut) na początku budzi trochę wątpliwości do czasu aż nie zostanie wypróbowana. Sama niska cena to było za mało, aby przekonać mnie do rozpoczęcia współpracy z Airbnb. Jednak możliwość wyboru spośród tak różnych miejsc oraz przepisy serwisu dbające o gości sprawiły, że założyłem tam konto i zacząłem przeglądać oferty najpierw z ciekawości, a później już pod kątem najbliższego urlopu (wróć, raczej wyjazdu, bo urlopu to w tym zawodzie nie ma wcale). Bardzo miłym dodatkiem był bonus, który dostałem na początek korzystając z prostego programu poleceń.

Jak zostać polecającym i jak zarabiać w programie poleceń Airbnb?

Po założeniu konta w Airbnb możecie również zarabiać poprzez polecanie serwisu swoim bliskim. W ten oto sposób zarobicie 75 zł za skuteczne polecenie nowego użytkownika Airbnb, który rzecz jasna otrzyma swoją dolę w wysokości 125 zł. Wasza premia podzielona będzie na dwie części. Pierwsze 50 zł otrzymacie po dokonaniu skutecznej rezerwacji pobytu przez Waszego znajomego. Natomiast kolejne 25 zł powędruje do Was, jeśli polecona osoba skorzysta z atrakcji dodatkowej serwowanej przez serwis Airbnb.

Swój link polecający znajdziecie po kliknięciu w zakładkę Zaproś znajomych, znajdującą się w Waszym profilu po zalogowaniu. Dedykowany link możecie udostępniać bezpośrednio lub za pośrednictwem social mediów. Oczywiście nie ma możliwości umieszczania własnych linków w komentarzach do wpisu zarówno na blogu, jak i na profilach bloga w social mediach. Uzyskane w ten sposób środki możecie wykorzystać wyłącznie na opłacanie pobytów i atrakcji oferowanych przez Airbnb. Ich ważność wynosi jeden rok od daty przyznania. Skumulowaną sumę zgromadzonych środków oraz ich datę ważności możecie śledzić na bieżąco w zakładce Zaproś znajomych. W ten sposób możecie zyskać maksymalnie równowartość nawet 5000 dolarów.

Więcej na temat programu poleceń na stronie promocji oraz w zasadach programu.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów