fbpx

Aion Bank – nowy bank z kontem oszczędnościowym do 2% bez limitów i świeżym podejściem do bankowości

Gdy wydawało się, że polska scena bankowa niczym mnie już nie zaskoczy, pojawiły się pierwsze doniesienia o całkowicie nowym podmiocie. Jest to nie lada wydarzenie w polskiej branży bankowej. Mianowicie, ostatnia premiera nowego banku miała miejsce w 2016 roku (wówczas wystartował Nest Bank). Aion Bank, bo tak nazywa się nowy gracz na rynku, proponuje odświeżone podejście do bankowania, konto oszczędnościowe (w złotówkach i euro) z oprocentowaniem sięgającym nawet 2% (dla kont otwartych po 1 grudnia 2021 roku) bez limitu kwoty i okresu depozytu, jasne zasady prowadzenia rachunku, trzy plany taryfowe, wymiany walutowe po kursie międzybankowym (bez spreadu i limitów!) oraz ciekawe funkcje inwestycyjne. Nowy gracz jest oczywiście pełnoprawnym bankiem, więc Wasze pieniądze będą chronione przez belgijski odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100.000 euro. Pikanterii dodaje świetnie zaprojektowana, wyglądająca luksusowo wielowalutowa karta debetowa. Na czytelników bloga czeka także niespodzianka (a nawet dwie).

Sprawdź również analizę najlepszej pożyczki gotówkowej na rynku. Aion Bank zapewnia kredyt bez prowizji, z niskimi i stałymi odsetkami oraz procesem w pełni online dla kwoty do 90.000 zł. Co ciekawe – do 5500 zł bez zaświadczeń o dochodach.

Aktualizacja: wybierając darmowy plan Light otrzymacie 30 zł premii na start.

Co wyróżnia Aion Bank?

Analizując ofertę Aion Banku szukałem cech, które wniosą na nasz rodzimy rynek pewien powiew świeżości. Nie zawiodłem się. Nowy bank już na starcie odcina się od utartych rozwiązań i proponuje całkowitą przejrzystość swojej oferty. Na próżno szukać tutaj gwiazdek i warunków w rodzaju zwolnienia z opłaty po wykonaniu określonej ilości transakcji kartą czy wydaniu odpowiedniej kwoty.

Sprawa jest prosta: Aion Bank proponuje trzy plany: darmowy plan Light oraz płatne Smart i All-Inclusive. Jest to zwrot w kierunku modelu znanego przede wszystkim z fintechów i cyfrowych portfeli walutowych, a także…Netflixa. Już podczas zapowiedzi Aion Bank okrzyknięty został „Bankiem niczym Netflix”, stosującym model subskrypcyjny na wzór najpopularniejszej platformy streamingowej na świecie. To od użytkownika zależy, czy zdecyduje się na darmowy plan i będzie gotowy dodatkowo płacić za wykorzystywane usługi dodatkowe, czy skusi się na jednorazową płatność każdego miesiąca, która pozwoli mu korzystać z określonego pakietu funkcji.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż twórcą Aion Banku jest Wojciech Sobieraj – ten sam człowiek, który w 2008 roku stworzył Alior Bank, będący w tamtym czasie najnowocześniejszą instytucją finansową w Polsce. Natomiast aktualnym country managerem na Polskę jest Karol Sadaj, twórca sukcesu Revoluta w kraju nad Wisłą. Aion Bank zapewnia rzecz jasna support w języku polskim (infolinia oraz czat), a także numery polskie numery IBAN. Bez problemu zatem możecie przyjmować wynagrodzenie na konto w Aion Banku.

Plany Aion Bank – koszty i możliwości

W darmowym planie Light możecie prowadzić swoje konto całkowicie za darmo (dotyczy to prowadzenia konta oraz użytkowania wirtualnej karty debetowej). Bezpłatne będą również wirtualne karty debetowe, które pozwolą Wam robić zakupy online oraz stacjonarnie (po podpięciu ich do Google Pay lub Apple Pay). Nie zapłacicie także za prowadzenie kont walutowych w EUR, USD, GBP i CHF oraz wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie do limitu wynoszącego 900 zł miesięcznie (powyżej naliczana będzie opłata o wartości 2% transakcji). Użytkownicy darmowego planu mogą też liczyć na przewalutowania po kursie międzybankowym (bez spreadu) oraz dostęp do konta oszczędnościowego bez limitu kwoty i na dowolny okres z oprocentowaniem: 1% dla rachunku w złotówkach, oraz 0,5% dla waluty euro. To wartości, jakie oferują obecnie lokaty najeżone ograniczeniami!

Każdą kolejną usługę można dodawać do planu Light jak puzzle. Przykładowo: nielimitowane wypłaty z bankomatów będą kosztowały 9,99 zł miesięcznie, a darmowe przelewy natychmiastowe to z kolei koszt 4,99 zł miesięcznie. Dostawa karty fizycznej w planie Light kosztuje 11,99 zł (jednorazowo), ale nie musicie o nią wnioskować.

Za drugi z trzech planów – plan Smart – przyjdzie nam zapłacić 29,99 zł miesięcznie. Co otrzymamy za tę kwotę? Wszystkie możliwości darmowego planu + darmową kartę debetową w formie fizycznej (która wygląda naprawdę świetnie!), a do tego: wyższe oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym (1,5% dla PLN i 0,75% dla EUR dla kont otwartych po 1 grudnia 2021 roku), darmowe natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne, nielimitowane wypłaty z bankomatów na całym świecie, a także dostęp do platformy inwestycyjnej.

Karta Aion Banku prezentuje się naprawdę dobrze!Najbardziej rozbudowany plan All-Inclusive kosztuje 49,99 zł miesięcznie i oferuje ponadto rachunek oszczędnościowy na 2% (PLN) oraz 1% (EUR) – dla kont otwartych po 1 grudnia 2021 roku. Do tego zyskacie usługę monitoringu wycieku danych w sieci, ubezpieczenie samochodowe, a także pakiety: Aion Rachunki, Aion Zakupy Online, które pomogą Wam zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy każdego miesiąca.

Więcej na temat opłat przeczytacie w tym miejscu.

Płatne plany z 50% zniżki przez pół roku i darmowa karta fizyczna!

W ramach specjalnej oferty przygotowanej przez Aion Bank dla czytelników bloga JakDorobic.pl, mogę Wam zaproponować trzy duże korzyści do wyboru: 

  • 30 zł premii na start przy wyborze bezpłatnego planu Light – podczas rejestracji wpiszcie kod JAKDOROBIC2 lub
  • 2 miesiące płatnych planów – Smart albo All-Inclusive całkowicie za darmo. W tym przypadku, przy rejestracji, również powinniście podać kod JAKDOROBIC2 lub
  • 6 miesięcy zniżki 50% na płatne plany Smart albo All-Inclusive – dla tych, którzy ofercie chcą się przyjrzeć jeszcze dokładniej. Chcąc zyskać zniżkę, wykorzystajcie kod JAKDOROBIC6.


Osobiście zdecydowałem się na opcję numer trzy, a konkretnie 6 miesięcy planu All-Inclusive ze zniżką na poziomie 50%. Dzięki temu zyskałem konto oszczędnościowe na 1,5% (w grudniu 2021 roku stawkę zwiększono do 2% w planie All-inclusive), kartę fizyczną, przewalutowania bez prowizji i dostęp do wszystkich przydatnych funkcji. Po upływie promocji zdecyduję, czy chcę „cofnąć” się do darmowego planu Light, czy pozostać w płatnym All-Inclusive. 

W przypadku wyboru darmowej dostawy karty w planie Light, bank pobierze opłatę w wysokości 11,99 zł. Zatem, aby zamówić kartę musicie zapewnić jakieś środki na koncie.

Konto w Aion Banku można doładować tradycyjnym przelewem lub za pośrednictwem karty płatniczej. W tym drugim przypadku środki pojawią się błyskawicznie.

Skorzystaj z kodu JAKDOROBIC2

Konto oszczędnościowe na 1,5% – absolutny hit

Od 1 grudnia 2021 roku obowiązuje oprocentowanie 2% w skali roku dla planu All-inclusive oraz 1,5% dla planu Smart (reszta warunków pozostaje bez zmian).

Produktem, który najbardziej przekonał mnie do skorzystania z oferty Aion Banku jest konto oszczędnościowe z oprocentowaniem sięgającym 2% w skali roku (dla kont otwartych po 1 grudnia 2021 roku) z miesięczną kapitalizacją odsetek. Rachunek nie nakłada na użytkownika żadnych ograniczeń. Zdeponować możecie dowolną kwotę, którą równie dowolnie możecie manipulować, wpłacając i wypłacając pieniądze w dowolnym czasie – bez utraty odsetek. Co tu kryć, takie konto oszczędnościowe ma dużą przewagę nad tradycyjnymi lokatami bankowymi, które zamrażają środki na z góry określony termin. Rachunek może być prowadzony w dwóch walutach (PLN i EUR), a wartość oprocentowania różni się w zależności od planu i waluty, co opisałem przy okazji omawiania różnic pomiędzy taryfami. Warto jednak pamiętać o gwarancjach bankowych do równowartości 100.000 euro (około 450.000 zł).

Co tu kryć, konto oszczędnościowe Aion Banku to niekwestionowany mistrz depozytów – przynajmniej na ten moment. Promocyjne oprocentowanie gwarantowane jest do 31 grudnia 2021 roku. Co będzie potem? Czas pokaże 🙂

Plany Aion Bank – podsumowanie

Wymiana walut, czyli kantor online bez spreadów

Dużą nowością, jaką Aion Bank wniósł na polski rynek, jest podejście do wymiany walut. Tradycyjne banki przyzwyczaiły nas do tego, że przewalutowania są skomplikowaną operacją, wymagającą posiadania dodatkowych kont, kart i naliczania wysokich opłat. Aion Bank pokazał, że w rzeczywistości może być to wygodne, szybkie, intuicyjne i tak samo tanie, jak w przypadku fintechów. W Aion Bank wykonacie przelew w jednej z 14 najpopularniejszych walut na świecie. Obowiązują kursy międzybankowe, czyli najkorzystniejsze z możliwych (takie, jakimi posługują się banki, wymieniając waluty pomiędzy sobą). Bank nie dolicza swojego narzutu ani dodatkowych opłat. Nie występuje także spread, czyli różnica w kursach kupna i sprzedaży, na której zazwyczaj zarabiają instytucje finansowe. Mówiąc najprościej: Aion Bank nie zarabia na wymianie walut.

Żeby wymienić walutę, nie potrzebujecie dodatkowego konta. W aplikacji, za pomocą dwóch-trzech kliknięć, możecie otworzyć subkonta w jednej z czterech dostępnych walut (rozwiązanie podobne do tego, które znacie z Revoluta) i swobodnie wymieniać środki pomiędzy nimi. Możecie też, bez większych ceregieli, wykonać przelew w jednej z 14 walut, a Aion Bank przewalutuje pieniądze po najkorzystniejszym kursie. Przelewy SEPA w euro (w UE) będą tym samym całkowicie darmowe. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku przelewów w innych walutach, banki pośredniczące mogą naliczyć swoje opłaty (Aion Bank nie dolicza jednak nic i w tym przypadku).

Debetowa karta wielowalutowa

Aion Bank, oprócz wymiany walut bez spreadu po kursie międzybankowym, oferuje również wygodną kartę debetową, która pozwoli Wam płacić na zagranicznych wyjazdach i w sklepach online bez wcześniejszej wymiany pieniędzy. Plastik rozpoznaje walutę, w której zaplanowano transakcję i wymienia potrzebną ilość środków, korzystając z korzystnego kursu. W tym przypadku również nie zostanie naliczony spread. Podróżując po świecie, saldo Waszego rachunku zostanie automatycznie przeliczone na walutę lokalną (bez wymiany).

Do każdego rachunku można prowadzić 5 kart fizycznych i tyle samo kart wirtualnych. Te drugie możecie z powodzeniem wykorzystywać za pośrednictwem Google Pay i Apple Pay, płacąc za zakupy również w sklepach stacjonarnych. Fizyczne karty Aion Bank dają oczywiście możliwość płatności zbliżeniowych.

Wymiana karty fizycznej w przypadku jej zagubienia lub kradzieży jest darmowa dla użytkowników planów All-Inclusive oraz Smart. Dla posiadaczy planu Light będzie to koszt 11,99 zł (czyli standardowa cena dostawy karty w tym planie).

Przydatna informacja dla osób płacących kartą w sieci: kod CVC, dla bezpieczeństwa, nie widnieje na odwrocie karty. Znajdziecie go w aplikacji. 🙂

Jak założyć konto w Aion Banku

Zakładanie konta w Aion Banku zaczynamy od pobrania aplikacji mobilnej, którą pobierzecie wpisując numer telefonu na dedykowanej stronie promocji lub pobierając aplikację bezpośrednio, gdy link otwieracie na urządzeniu mobilnym. Po zainstalowaniu aplikacji w swoim telefonie, należy wybrać kraj zamieszkania i kliknąć Załóż nowe konto, a potem wykonywać polecenia, pojawiające się na ekranie. Cały proces podsumowany został w 4 krokach.

4 kroki do własnego konta w Aion Banku

Podczas rejestracji konta zdecydujecie o jego rodzaju (indywidualne lub firmowe), sposobie zabezpieczenia, możliwości logowania za pomocą biometrii oraz wykorzystywanym planie. Weryfikacja odbywa się poprzez wysłanie zdjęcia dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty), a następnie zdjęcia własnej twarzy. W przypadku wybrania paszportu, wasz telefon musi być wyposażony w funkcję NFC.

Pamiętajcie, by podczas wybierania planu, z którego będziecie korzystać, podać jeden z kodów promocyjnych. Przypominam, że 30 zł premii na start do planu Light lub darmowy dostęp do płatnych planów przez 2 miesiąc zyskacie z kodem JAKDOROBIC2, a 50% zniżki na płatne plany przez pół roku możecie aktywować kodem JAKDOROBIC6.

Weryfikacja nie powinna zająć dużo czasu. W moim przypadku było to kilka minut. Wirtualna karta debetowa będzie gotowa do użycia od razu po udanej rejestracji. Natomiast kartę debetową możecie zamówić w aplikacji mobilnej. Po kolei zakładki: Finanse – Rachunek główny – Karty debetowe – Zamów kartę fizyczną.

Sprawdź również: Jak założyć konto w Aion Banku? – krok po kroku!

Skorzystaj z kodu JAKDOROBIC6

Jak zamknąć konto w Aion Banku?

Gdy zechcecie zamknąć swoje konto w Aion Banku, niezależnie od wybranego planu, możecie rozwiązać swoją umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia bez żadnych opłat. W tym celu wystarczy skontaktować się z konsultantem za pomocą czatu online w aplikacji lub bankowości internetowej. Wcześniej należy jednak zamknąć wszystkie dodatkowe produkty, zablokować i usunąć aktywne karty i uregulować ewentualne opłaty.


Czy wiesz, że…

…w Aion Banku, możesz zaciągnąć pożyczkę na kwotę do 90.000 zł bez prowizji! Dokładnie! Prowizja wyniesie okrągłe 0%. Zapłacisz tylko same odsetki, które wyniosą 6,7% w skali roku. Co tu kryć, jest to gigantyczna oszczędność wobec tradycyjnych ofert pożyczek, gdzie prowizja może wynieść kilka procent. Co ciekawe – do 5500 zł bez zaświadczeń o dochodach. Nie musisz nawet posiadać konta w Aion Banku.

Sprawdź również analizę najlepszej pożyczki gotówkowej na rynku.

Jako, że cały proces odbywa się w pełni automatycznie (z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i otwartej bankowości), decyzja kredytowa wydawana jest bardzo szybko (zazwyczaj tego samego dnia roboczego). Natomiast środki zostaną wypłacone na konto w Aion Banku w ciągu 30 minut od akceptacji umowy lub zgodnie z sesjami przelewów Elixir dla pozostałych banków.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów