Osiąganie dodatkowego dochodu dzięki sprzedaży niepotrzebnych rzeczy przez Internet

Szukając dodatkowego dochodu, warto niekiedy rozejrzeć się wokół siebie. Zobaczycie wówczas jak wiele rzeczy,  zalegających w  waszych szafach czy piwnicach może znaleźć swoich nowych nabywców. Odpłatne zbycie przedmiotów, które nie są wam już do niczego potrzebne, pozwala upłynnić zamrożony majątek. Jednocześnie uwalniacie swoje domy i mieszkania z niepotrzebnych rzeczy, które zabierają jedynie bezcenną przestrzeń. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć wam ideę sprzedawania przez Internet przedmiotów uznanych za niepotrzebne. W ten prosty sposób możecie zdobyć nawet kilkaset złotych, których się nawet nie spodziewaliście.

Gdzie w praktyce można oferować swoje „eksponaty”?

W tej kwestii mamy na prawdę dużo szczęścia, że żyjemy w czasach „globalnej wioski”.  Era Internetu pozwala dotrzeć do odbiorców oddalonych od sprzedawców o setki kilometrów. Nie jesteśmy już skazani na handlowanie na giełdach czy lokalnych targach. Sprzedając coś przez Internet nie groźne są już deszcze czy śniegi tak jak to było  kiedyś, gdy handlowano na wystawkach „pod gołym niebem”.  Ale do rzeczy. Najpopularniejszymi serwisami bezpłatnych ogłoszeń są obecnie:

  • Olx.pl
  • Gumtree.pl
  • Anonse.com

Dominującym portalem jest zdecydowanie olx.pl czyli dawna tablica.pl. Serwis anonse.com został ujęty w zestawieniu bardziej ze względu na sentyment do tego pośrednika znanego z gazety ogłoszeń „Anonse ” oraz „Oferta”. W tym artykule nie będę opisywał sprzedaży w płatnych serwisach (czyli głównie Allegro). Temu tematowi poświęcę osobny wpis.

Aby zacząć sprzedawać przez Internet pierw musicie zarejestrować się w danym serwisie. Z racji, iż są to serwisy jedynie o charakterze informacyjnym, nie musicie podawać żadnych danych osobowych. Wszystko co jest potrzebne do rejestracji to adres e-mail oraz login i hasło do logowania. Gdy już macie konto w serwisie możecie zacząć sprzedawać klikając w Wystaw przedmiot.

Jak powinno wyglądać ogłoszenie?

W celu skutecznej sprzedaży przez Internet, musicie odpowiednio zareklamować swój towar. Wasza oferta powinna być przejrzysta, a jednocześnie musi wyczerpująco opisywać sprzedawany przedmiot.
W celu stworzenia poprawnego ogłoszenia – postaw się w roli kupującego. Zastanówcie się czego oczekujecie po ofercie, z której chcecie skorzystać . Jak dokładny powinien być opis oraz jakich szczegółów należy użyć, by w pełni opisać daną rzecz.

1) Tytuł ogłoszenia

Pierwszym elementem każdego internetowego ogłoszenia jest tytuł. Długość tytułu jest ograniczona. W przypadku serwisu olx.pl możemy użyć maksymalnie 70 znaków. W zależności od tego co sprzedajemy tytuł musi zawierać nazwę, model, wersję oraz jeżeli to niezbędne – kluczowe parametry (ale raczej w formie skrótowej ). Tytuł może dodatkowo zawierać stan przedmiotu oraz rok jego produkcji. Nie polecam natomiast stosowania podkreślaczy oferty typu „gorąco polecam” lub też kilku wykrzykników.

2) Wybór kategorii

Aby potencjalni klienci mogli znaleźć waszą ofertę w wyszukiwarce ogłoszeń, musi być ono zaklasyfikowane do odpowiedniej kategorii. Możecie w tym celu użyć automatycznego dodawania do kategorii. System zaproponuje wam kilka możliwości, ale to wy decydujecie która z nich najbardziej pasuje do waszego przedmiotu. Jeżeli nie jesteście jednak zadowoleni z sugestii proponowanych przez „automat „, sami wybierzcie kategorie poprzez ręczne dodanie do kategorii. Będziecie mieli przed sobą kolejne listy wyboru, które coraz bardziej będą klasyfikować położenie waszej rzeczy wśród wszystkich ogłoszeń.

3) Opis

Opis przedmiotu musi być szczegółowy, tak by klient dokładnie wiedział co kupuje. Należy w nim zawrzeć wszelkie parametry danego przedmiotu. Bardzo ważne jest abyście rzetelnie przedstawili stan produktu. Wszelkie próby oszustwa i tak wychodzą na jaw, co grozi utratą reputacji oraz zwrotem towaru . Ciężko jest mi dokładnie powiedzieć co musicie jeszcze ująć w opisie. W zależności co sprzedajecie , sami musicie wyczuć jakie dane będą niezbędne dla kupującego.

4) Zdjęcia

Zdjęcia są kluczowym elementem każdego anonsu internetowego. Obecność fotek zwiększa kilku,
a nawet kilkunastokrotnie zainteresowanie daną aukcją. Z racji, iż zakup odbywa się poprzez wysyłkę przedmiotu lub sprzedaż osobistą (ale wiążącą się z dojazdem), kontrahent musi wi(e)dzieć co kupuje. Dlatego tak ważna jest obecność dokładnych i rzetelnie zrobionych zdjęć.

Zdjęcia powinny być wykonane w dobrej jakości, więc lepiej posługiwać się aparatem cyfrowym niż telefonem. Maksymalna ilość zdjęć w serwisie olx.pl to 8 ujęć. Zdjęcia należy wykonać przy dobrym oświetleniu oraz o dużej ostrości. Robiąc fotki, zawsze jest lepiej zrobić ich więcej , by później usunąć nieostre.

Do obróbki zdjęć polecam bardzo prosty program dołączony do pakietu Microsoft Office – Picture Manager.  Możecie w nim zmienić rozmiar zdjęcia, przyciąć niepotrzebne elementy czy dokonać autokorekty. Jeżeli macie większe pojęcie na temat obróbki zdjęć , podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Ostatnie elementy podczas wystawiania aukcji to lokalizacja oraz dane kontaktowe. Następnie wystarczy kliknąć „Dodaj Ogłoszenie”.

Co więc sprzedawać?  Oto garść pomysłów zaczerpniętych z życia:

Książki,  płyty winylowe, akcesoria sportowe, kurtki,  stare czasopisma, anteny satelitarne,  damska  garderoba, niepotrzebne meble,  monety kolekcjonerskie i inne kolekcje, zabytkowe zegarki i aparaty fotograficzne, rowery, telefony komórkowe (nawet te na prawdę stare), laptopy i akcesoria, instrumenty muzyczne, sanki, narty, łyżwy. Osobną kategorią są rzeczy sentymentalne, które potencjalnie nie mają żadnej wartości,  ale istnieją osoby mogące oddać za nie dużo pieniędzy.

Rozliczenia

Jeżeli obawiacie się, że od zarobionych w ten sposób pieniędzy będziecie musieli odprowadzać jakieś podatki,  mam dobrą wiadomość. Rzeczy używane, sprzedawane okazjonalnie, które były w naszym posiadaniu przez przynajmniej 6 miesięcy zwolnione są z opodatkowania.

Jeśli zainteresował was ten temat, macie jakieś spostrzeżenia lub coś pominąłem, bardzo was proszę o pozostawienie komentarza pod artykułem. Możecie ewentualnie napisać do mnie za pośrednictwem zakładki Kontakt. Pozdrawiam i życzę maksymalizacji dochodów.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów