fbpx

Jak działa fundacja Avalon, czyli jak stworzyć indywidualne subkonto do wpłat 1% podatku oraz darowizn

Świętym prawem każdego podatnika jest możliwość przekazania 1% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. W niniejszym artykule zagadnienie to omawiam jednak od drugiej strony, a mianowicie z perspektywy beneficjentów środków z tytułu popularnego 1% podatku. Zapewne większość osób uważa, iż rzeczywistym beneficjentem tej formy wsparcia mogą być jedynie duże fundacje i stowarzyszenia, które później same decydują na co przeznaczyć zebrane kwoty. W praktyce adresatem 1% podatku może zostać konkretna osoba wymagająca wsparcia, na przykład osoba z niepełnosprawnością lub przewlekle chora. Dzięki temu pomoc może trafiać bezpośrednio do konkretnej osoby. W artykule omawiam jak w praktyce zostać beneficjentem 1% podatku oraz jak utworzyć subkonto przeznaczone do wpłat darowizn. Jeśli sami nie potrzebujecie takowej pomocy, ale znacie osoby, które przykładowo nie są w stanie uzyskiwać dochodów niezbędnych do samodzielnej egzystencji – podzielcie się z nimi niniejszą publikacją. Być może utworzenie subkonta pozwoli danej osobie zapewnić stabilizację życiową oraz pozyskać środki na kosztowne leczenie.


Beneficjenci 1% podatku

Zgodnie z przepisami, 1% podatku można przekazywać na tak zwane Organizacje Pożytku Publicznego (OPP). Należą do nich między innymi fundacje, stowarzyszenia czy związki wyznaniowe. Jednak adresatem wspomnianej darowizny mogą być również konkretne osoby. Otóż w naszym kraju działa kilka fundacji, w których mogą rejestrować się osoby chore lub niepełnosprawne w celu wyrobienia sobie tak zwanego Subkonta Beneficjenta. Statutowym działaniem tych fundacji jest bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym. To właśnie na tworzone subkonta spływać będzie kwota przeznaczana podczas rozliczenia PIT-ów. Ponadto subkonta służą do wpłat dobrowolnych darowizn.

Jak to wygląda w praktyce

Przebieg zakładania subkonta przedstawię Wam na przykładzie fundacji Avalon. Wybór jest nieprzypadkowy, gdyż akurat z tą fundacją miałem okazję współpracować. Oczywiście w Polsce jest wiele innych fundacji zajmujących się bezpośrednią pomocą osobom niepełnosprawnym. Fundacja Avalon ma siedzibę w Warszawie, jednak jej działania mają charakter ogólnopolski. Każdy zainteresowany może skorzystać z jej usług. Fundacja działa w pełni zdalnie.

Fundacja Avalon – Bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

Aby otworzyć swoje subkonto należy zgłosić się do fundacji osobiście, napisać maila lub wypełnić formularz na stronie fundacji. Dokonać tego może sama osoba niepełnosprawna lub też jej rodzic/opiekun prawny wedle statusu osoby niepełnosprawnej. W odpowiedzi na kontakt z waszej strony otrzymacie informację zwrotną, gdzie zawarta będzie instrukcja postępowania, porozumienie oraz regulamin.

Kolejnym krokiem będzie dostarczenie niezbędnych dokumentów poświadczających prawo do posiadania subkonta. Składają się na nie: kopia dokumentacji medycznej np. wypis ze szpitala lub zaświadczenie lekarskiego, potwierdzającego schorzenie, orzeczenie o niepełnosprawności oraz kopia dokumentu tożsamości.

Otwarcie subkonta potwierdzone będzie mailowo. Wiadomość zwrotna zawierać będzie identyfikator beneficjenta, instrukcję do przekazywania 1% podatku oraz indywidualny numer konta do wpłat darowizn. Później, co miesiąc na tego samego maila wysyłany będzie wyciąg z operacji na subkoncie oraz inne ważne (bieżące) informacje.

Na co można przeznaczyć środki zgromadzone na subkoncie

Ogólnie mówiąc, zebrane pieniądze mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów rehabilitacji, leczenia, leków, dojazdów, wszelkich dostosowań czy kosztów codziennej egzystencji jak zakup ubrań lub żywności. Wachlarz możliwości, które mogą być sfinansowane ze środków zgromadzonych na subkoncie jest bardzo szeroki. Szczegółowy wykaz otrzymacie w mailu potwierdzającym utworzenie subkonta. Warunkiem wypłaty środków jest przedstawienie faktur/rachunków za dokonane wydatki. Pamiętajcie, że kwota na anonimowym rachunku nie może przekroczyć 200 zł. Dokumenty rozliczeniowe możecie dostarczyć osobiście/wysłać pocztą wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Od momentu otrzymania poprawnego wniosku czas oczekiwania na refundację waha się od 1 do 3 dni.

Koszty oraz korzyści z posiadania subkonta

Fundacja Avalon jak każda inna zatrudnia pracowników oraz ponosi przeróżne koszty administracyjne. Mimo to rejestracja oraz posiadanie subkonta jest darmowe. Fundacja pobiera jedynie prowizje od środków, które wpływają na subkonto. Są to:

  • 10% wartości środków wpłaconych poprzez instytucję 1% podatku;
  • 3% od wartości darowizn.

Moim zdaniem kwoty te są bardzo uczciwe. Fundacja Avalon jest bardzo profesjonalna w swoim działaniu. W zamian otrzymujecie między innymi:

  • Zaprojektowanie i wydrukowanie ulotek indywidualnych dla każdego beneficjenta z informacją o nim i jego potrzebach (co roku otrzymacie 200 sztuk nieodpłatnych ulotek przesłanych na adres beneficjenta). Możecie je rozdać znajomym lub rodzinie.
  • Pomoc w działaniach marketingowych.
  • Fachową obsługę subkonta oraz profesjonalny system rozliczeń wpłat.
  • Comiesięczny szczegółowy wyciąg z operacji na subkoncie, logowanie i dostęp do subkonta przez Internet.
  • Zakładkę o każdym beneficjencie na stronie fundacji wraz z opisem i galerią zdjęć.
  • Profesjonalny e-system generowania i wysyłania ulotek z dodatkową wtyczką społecznościową i statystykami.
  • Zróżnicowane formy wpłat darowizn na subkonto: przelew, wpłata poprzez PayU, SMS charytatywny, „Charytatywni Allegro” oraz program lojalnościowy FaniMani.

Podsumowując jeszcze raz podkreślę fakt, iż warto korzystać z takich form wsparcia. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną lub znasz takie osoby – możecie założyć indywidualne subkonto. Wasi znajomi będą mogli przeznaczać swój 1% podatku lub wpłacać na nie dobrowolne darowizny. Do końca rozliczeń PIT-ów został jeszcze nieco ponad miesiąc. Warto więc jak najszybciej założyć subkonto, by skorzystać z pomocy jeszcze w tym roku. Oczywiście subkonto otwierane jest bezterminowo, dlatego  będziecie mogli z niego swobodnie korzystać przez kolejne lata. W razie pytań zachęcam do pozostawiania komentarzy lub kontaktowania się poprzez zakładkę Kontakt.

Jeżeli jesteście zainteresowani współpracą z fundacją Avalon, szczegółów szukajcie tutaj.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów